Home Güncel 3D Adventure Klasiği Myst Play Store’da
3D Adventure Klasiği Myst Play Store’da

3D Adventure Klasiği Myst Play Store’da

0
0

Orijinal Myst oyunları tarih içerisinde yok oldu gitti. İlk olarak 1993 yılında yayınlanan Myst karşımıza bir point click macera oyunu olarak karşımıza çıktı.

Ancak 3D RPG oyunlarının gelişmesiyle beraber CD-ROM sürücülü bilgisayarlarda çok tercih edilmeye başlandı. Myst ise her zamna gündemde kalmaya çalışan bir oyun olduğu. Keşif yapmayı baz alan, bilmece çözmek gibi ögelerin yer aldığı LucasArts ve Sierra oyunları ile beraber aynı köprüde yer alan Myst bir çok oyuncuya ulaşmayı başarmıştı.

Ön Plana Çıkan Grafikler

Nefes kesen grafikleri ve bir adada kapalı kalmışlığı mükemmel bir şekilde anlatan oyun zaman içerisinde bir klasik oldu. Devam oyunları, yeniden yapımları ve spin-offları neredeyse 10 yıl boyunca oyun marketinde kalmayı başardı. Şimdi bu efsane bir kez daha karşımıza çıkıyor. 2000 yılında yeniden düzenlenen ve gerçek zamanlı 3D versiyonu ile realMYST olarak öıkan oyun bu tarihten sonra bazı güncellemeleri almaya devam etti. realMYST’de Myst oyunun haklarına sahip olan Cyan firması tarafından çıkarıldı. Ayrıca bazı partnerler sayesinde neredeyse 8 yıl önce bir iOS portunu dahi gördük. Bugün ise Noodlecake sayesinde UltronX-1 gibi Android telefonlara da geldi. Yayıncının güvenilir bir isim olduğunu düşünürsek bu oyundan çok şey bekleyebiliriz. Oyun Android TV cihazlarda da oynanabiliyor ancak diğer bir çok oyunda olduğu gibi desteklediği bir kontrolcüsü ya da başlatıcı seçeneği yok.

Geçmişe Yolculuk

Fantastik bir temaya sahip olan Myst’te oyuncular the Stanger’ı kontrol ediyor. Oldukça gizemli bu karakter bir adada yürüyor ve unutulmuş, antik kalıntıların altında yatan gizemi keşfediyor. Oyun hikayesi içerisinde çeşitli bilmeceler yer alıyor ve aynı adanın farklı çağlardaki haline kapılar açılıyor. Bu sayede adada çok çok uzun zaman önce yaşamış olan ada sakinlerinin tarihini ortaya çıkarıyoruz. Myst 700 MB gibi oldukça büyük bir alan istese de UltronX-1 gibi günümüz telefonlarının yüksek depolama kapasitesi için bir problem yaşatmıyor. Tamamen üç boyutlu grafiklere sahip olan oyun orijinal ve render edilmemiş arkaplanlardan ve animasyonlardan esinlenerek tasarlanmış. Adanın havası özellikle UltronX-1 gibi büyük ekranlı telefonlarda kullanıcıyı oyuna hapsediyor.

realMYST’in Steam’de bulunan versiyonunda ise durumlar biraz karışık. Bir çok oyuncu performans problemi ve çökme problemi yaşıyor. Ancak oyunun kodlarından bazılarının 15 yıldan eski olduğunu düşünürsek bu son derece olası. 7 yıldır kullanımda olan iOS versiyonu yüzlerce yorumlardan sonra hala 5 üzerinden 4 yıldız alış durumda. Ayrıca bir kez daha belirtmekte fayda var oyunun yayıncısı Noodlecake oldukça güvenilir bir firma. Gerçek Myst hayranları ya da macera oyunu severler oyunun Android versiyonuna bir şans verebilir. UltronX-1 gibi Android cihazların uygulama marketi Play Store’da oyun 6.99 dolardan satışta. Uygulama içi satın alma ise yer almıyor. Yalnız uzun süreli bir indirme işlemi için iyi bir Wi-Fi bağlantısına sahip olsanız iyi olur. Oyunu beğenmeğenler ise 2 saat içerisinde iade edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir