Home Güncel WhatsApp İş Hayatında Yönelik Araştırmalar Yapıyor
WhatsApp İş Hayatında Yönelik Araştırmalar Yapıyor

WhatsApp İş Hayatında Yönelik Araştırmalar Yapıyor

0
0

WhatsApp bir kaç şirketle beraber Y Combinator girişim desteğinin bir parçası olarak iş hayatına kullanıma yönelik testler yapıyor.

Uygulama programlama arayüzü ile direkt olarak şirketler  WhatsApp kullanıcıları ile iletişime geçebilecekler. WhatsApp CEO’su Jan Koum geçen yıl şirketin ücretsiz iletişim servisinden para kazanmanın alternatif yollarını aradıklarını belirtmişti ve şirketlerin direkt olarak kullanıcılarla iltişime geçmesinin bir şekilde önünün açılacağını açıklamıştı. Yani bir nevi WhatsApp reklam almanın yollarını arıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz yaz aylarında uygulamanın kullanım ve gizlilik sözleşmesinde bazı değişiklikler yapılmıştı. Şirket iş hayatına yönelik iletişim seçeneği için iki uçtan uca şifreli mesajlaşma özelliğini getirmişti. Şirket ayrıca Facebook ile olan koordinasyonunu daha üst bir seviyeye taşımaya hazırlanıyor.

Olay Sadece Para

Bilindiği üzere artık Facebook’un Haber akışı bölümünde reklam göstereceği bir yer kalmadı. Instagram’da da artık reklamlar sık sık karşımıza çıkıyor. Öyleki Instagram’ın reklamlar özelliğine de reklam alınmaya başlandı. Reklam gelirlerini arttırmak isteyen Facebook’un elinde bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan WhatsApp ve Messenger gibi platformlar var ve bu iki platformda da herhangi bir reklam yer almıyor. Geçtiğimiz günlerde Messenger’a Facebook’un Snapchat’ten kopyaladığı hikayeler özelliği Messenger Day adı altında gelmişti. Şirket Messenger Day özelliğinde kullanıcılara reklam göstermeyi planlıyor ve şimdi ise sıra WhatsApp’a geldi. Reklam gelirlerini arttırmak isteyen Facebook bir şekilde elindeki ürünleri bir şekilde reklam kapısına çevirmeyi amaçlıyor.

Bir Yolu Bulunacak

WhatsApp’ın amacı kullanıcılarını sıkmadan iş ve günlük kullanımı bir dengeye oturtmak. Bu sayede hem reklam geliri elde edecek hem de kullanıcıları platformdan kaçırmayacak. Diğer taraftan kullanıcıların markalar ile direkt olarak iletişimde olması sağlanacak. Bunun yararlarını Twitter’da gördük. Artık bir çok kullanıcı problem yaşadığı firma ile Twitter üzerinden iletişime gidiyor ve sorununu çok daha kısa sürede hallediyor. Bunun bir benzeri de WhatsApp’ta olabilir. En çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamaları arasında bir milyardan fazla kullanıcı ile Messenger ve WhatsApp lider konumda yer alıyor. Bu ikiliyi yaklaşık 300 milyon kullanıcı ile Skype ve Snapchat takip ediyor. Ancak genel olarak kullanıcılar bilgilerinin üçüncü kişiler tarafından nerelerde kullanılacağını bilmek istiyor. Reklam sektöründe Google ile büyük bir rekabet içerisinde olan Facebook elindeki bu değerleri paraya çevirmek için çok fazla vakit kaybetmek istemiyor gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir