Home Güncel Android İçin Vazgeçilmez Nova Launcher’a Yeni Beta
Android İçin Vazgeçilmez Nova Launcher’a Yeni Beta

Android İçin Vazgeçilmez Nova Launcher’a Yeni Beta

0
0

Android işletim sistemini iOS’tan ayıran özelliklerin en başında sistemin özelleştirilebilir arayüze sahip olması ve her kullanıcıya hitap etmesi geliyor.

Google’ın sunmuş olduğu tüm bu arayüz sistemleri iOS’a göre daha fazla özgürlük sunsa da aslında Android’de de bazı sınırlamalar yok değil. Bu nedenden dolayı Android işletim sistemi güncellemelerinde arayüz değişikliği olup olmadığı kullanıcılar tarafından en çok merak edilen şeylerin başında geliyor. Diğer taraftan kullanıcılar arayüzü özelleştirmek için bazı uygulamaları tercih ediyor. Bu uygulamaların en popülerlerinden bir tanesi de Nova Launcher. İşletim sistemi ile paralel bir şekilde sürekli olarak güncellenen Nova Launcher’ın 5.1 beta sürümü de yayınlandı. Uygulamanın yeni sürümünde önemli değişiklikler göze çarpıyor.

Simgeler Büyük Ölçüde Değişti

Nova Launcher’ın şu an için betası yayınlanmış olsa da büyük değişiklikler söz konusu. Bunlardan ilki ise simgeler. Bu sürüm ile beraber uygulama simgelerinin tasarımı çok daha başarılı ve göze hitap ediyor. Simgelerin resimleri artık ikon çerçevesine tam olarak oturması sağlanmış. Bununla beraber uygulama bildirimlerinde de değişiklik var. Eskiden telefona tek bir bildirim geldiğinde pek bir problem çıkmıyordu ancak art arda birkaç bildirim geldiğinde ekranda son gelen bildirim içeriği yer alıyordu. Kullanıcıların çok şikayet ettiği bu durum yeni sürüm ile ortadan kalktı. Artık gelen her bildirimin ekranda yer alıyor ve üzerine geldiğinde bildirimin özeti ekranda görüntüleniyor.

Daha Dinamik Görseller

Nova Launcher’ın yeni betası ile beraber dinamik rozet sistemi geldi. Uygulamaların kısayolları artık rozetlerle beraber görüntülenecek. Bu özellik aslında çok bir işlevsellik getirmese de görsellik konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Dinamik simge özelliğinin nasıl kullanılacağı ise henüz bilinmiyor. Rozet sistemi yeni yeni ortaya çıktığı için çok fazla detay yok ancak bundan sonraki beta sürümlerinde özelliklerini görebiliriz. Yeni beta ile beraber artık daha çok resim odaklı bir tasarım sistemi mevcut. Bildirim ve mesajlarda artık sayı yerine görsel odaklı bir planlama yer alıyor. Bildirim gelen uygulamaların simgesi değişecek. Nova Launcher’ın 5.1 final sürümü için henüz erken. Şu anda indirilebilir olan Beta 1 sürümü ilk deneme safhasını oluşturuyor. Ancak buna rağmen önemli değişiklikler mevcut. Bu demek oluyor ki diğer sürümlerde çok daha fazla değişiklik göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir