Home Mobile Android İnternet Uygulamalarını Ana Ekrana Kaydedecek

Android İnternet Uygulamalarını Ana Ekrana Kaydedecek

0
0

Google’ın yayınladığı son Chrome Beta sürümü ile Android için yeni bir özellik geldi. Bu özellikle beraber Google’ın Progressive Web Apps adını verdiği proje daha büyük bir önem kazandı.

Artık Ultron X-1 gibi Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları internet uygulamalarını normal uygulama gibi telefonun ana ekranına kaydedebilecek. Bu sayede kullanıcılar uygulamanın yer aldığı siteye tekrar gitmek istediğinde sadece ana ekranda yer alan uygulama simgesine tıklamak yeterli olacak. Diğer taraftan internet sitesinden gelen bildirimler Chrome’un içinde yer almayacak. Bunun yerine Android’de uygulama bildirimlerinin bulunduğu bildirim yönetim merkezinde bulunacak.

Ne İşe Yarıyor?

Progressive Web Apps son sürüm HTML kullanıyor ve internet siteleri daha güvenli ve daha hızlı hale geliyor. Google bunun için servis işçileri adını verdiği bir ön anahtar kaynağı tanımlıyor. Bu sayede uygulama daha hızlı ve internete bağlı değilken bile çalışıyor. Özellikle Ultron X-1 gibi yüksek donanıma sahip telefonlarda uygulamalar anında ekrana geliyor. Progressive Web Apps ile beraber artık siteler telefonda bir uygulama gibi yer alacak ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacak.

Hızla Yayılıyor

Progressive Web Apps henüz yeni bir teknoloji ve yayılması için bir çok geliştiriciye büyük iş düşüyor. Ancak şimdiden geliştiriciler bu yeniliğe uygun geliştirmeler yapmaya başladı bile. Bu özelliği bazı kullanıcılar Instant Apps ile karıştırabiliyor. Instant Apps normal bir Android uygulamasının daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Ancak Progressive Web Apps, Play Store’dan indirilmiyor bunun yerine sitelerin linkleri uygulama gibi ana ekrana kaydediliyor. Her iki durumda da Google’ın amacı kullanıcıların yeni uygulamaları keşfetmesini sağlamak. Bunu yaparken de bütün kullanıcılara Ultron X-1 gibi performanslı telefonların deneyimini geliştiriyor.

Nasıl Kullanılacak?

Progressive Web Apps ayarları Android’in ayarlar bölümünde de yer alacak. Burada kaydedilen link ile ilgili her türlü seçenek yer alacak. Siteler ise Chrome’un Android sürümü için olan versiyonundan kaydedilebilecek. Chrome’un sağ üst kısmında yer alan üç noktalı menüden Ana Ekrana Ekle seçeneği seçilerek internet sayfaları ve internet uygulamaları ana ekrana kaydedilebilecek. Bu güncelleme ile beraber Chrome’un CSS Grid Layout desteği de bazı özelliklere kavuşacak. Bu özellikle beraber geliştiriciler daha iyi bir şekilde internet sitelerini mobil ekranlarda gösterebilecek. Ayrıca Chrome üzerinde çalınan şarkının bilgileri artık kilit ekranında yer alacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir