Home Güncel Android O’nun Önizleme Sürümü Geliştiricilere Yayınlandı
Android O’nun Önizleme Sürümü Geliştiricilere Yayınlandı

Android O’nun Önizleme Sürümü Geliştiricilere Yayınlandı

0
0

Bir süredir Google’ın Android O’nun önizleme sürümünü Mart ayında geliştiriciler ile paylaşacağı konuşulanlar arasında yer alıyordu.

Beklenen oldu ve Google dün itibariyle Android O’nun ilk geliştirici önizleme sürümünü geliştiricilerin kullanıma açtı. Google geçtiğimiz sene de Android 7.0 Nougat sürümünün önizleme versiyonunu Mart ayında kullanıcılara açmıştı. Bu tarihler uyuştuğu için Android O’nun da Nougat gibi sonbaharda kullanıma açılacağı yüksek ihtimal. Şirket ilk sürümden bu yana işletim sisteminin sürümlerine hep tatlı ismi vermesi ile tanınıyor. Hatta işletim sisteminin 4.4 sürümü KitKat olarak anılmıştı. Google’ın bu sürüm içinde Oreo ile anlaşması aslında çok olası eğer böyle bir şey olursa işletim sisteminin yeni sürümüne Oreo diyebiliriz.

İlk Değişiklikler

 Geliştirici sürümün henüz daha ilk versiyonu olduğu için Android O hakkındaki bilgimiz henüz oldukça kısıtlı. Ancak buna rağmen yeni versiyonun özellikle batarya ömrü üzerine yoğunlaşacağını söylemek mümkün. Diğer taraftan Android O’da arayüz tasarımı olarak çok büyük tasarım değişikliklerinin olması beklenmiyor. İşletim sisteminin tasarım dili ise yine Google’ın tasarım dili olan materyal tasarım olacak. Android O büyük ölçüde kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik tasarlanmış bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkabilir. Bu da işletim sisteminin görsellikten çok fonksiyonellik getireceği anlamına geliyor. Apple’da iOS işletim sistemi için benzer bir yöntemi benimsemiş durumda. Şirketler artık genel olarak işletim sisteminin bir sürümünde tasarım anlamında geliştirmeler yaparken bir sonraki sürümünde bu sistemi daha fonksiyonel hale getirmeye çalışıyor. 

Sony ile İşbirliği

Google, kendi işletim sistemine sahip cihazlarda Bluetooth kulaklık kullanımda ses kalitesini arttırmak için Sony ile birlikte çalışıyor. Henüz ses konusunda çok bir gelişme olmasa da Google’ın açıklamasına göre Sony şimdiden 30 geliştirme ve 250 hata düzeltmesi yaptı bile. Bunun yanında Sony’nin kablosuz ses kodlaması LDAC artık Android’de yer alacak. LDAC ile Bluetooth üzerinden veri aktarımı arttırılmış olacak. LDAC yaklaşık olarak saniyede 990 KB hızında veri aktarabiliyor. Sony bu teknolojiyi kendi pahalı mp3 oynatıcılarında ve pahalı kulaklıklarında kullanıyor. Ses geliştirmesinin yanı sıra Android O ile geliştiriciler uyarlanabilir simgeler tasarlayabilecek ve bu sayede uygulamalar daha dikkat çekici olacak. Diğer taraftan video içeren uygulamalara gelecek olan picture-in-picture özelliği sayesinde uygulamadan çıkış yapılsa bile açılmış olan video küçük bir pencerede oynamaya devam edecek ve video kesilmemiş olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir