Home Sosyal Medya Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Yapmak Mümkün
Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Yapmak Mümkün

Bilgisayardan Facebook Canlı Yayını Yapmak Mümkün

0
0

Facebook yaklaşık bir buçuk senedir canlı yayın ve video konusu üzerinde büyük yatırımlar yapıyor.

Bir süre önce akıllı telefonlar üzerinden canlı yayın yapma özelliğini getiren platformu bu özelliği şimdi de masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara getirdi. Yani artık video kaydı yapabilen her bilgisayar bir canlı yayın makinesi haline geldi. Şirket Haber Akışı alanında da canlı yayınlara bolca yer veriyor bu kullanıcılar bir süredir bundan sıkılmıştı. Ancak şimdi bir de bilgisayarından canlı yayın yapanlar geliyor. Artık Facebook ana sayfası daha çok bir televizyon ekranına dönecek ve bu kararın iyi mi kötü mü olduğunu önümüzdeki zaman gösterecek.

Bilgisayar Artı Özellikler Getiriyor

Masaüstü cihazlardan canlı yayın yapabilmek demek yanında bazı özellikler getiriyor. Bu durum özellikle profesyonel yayın yapmak isteyen kullanıcıları sevindir. Bu servisi en çok kullanacak ve bu servisten en çok fayda sağlayacak kesin oyuncular gibi gözüküyor. Twitch oyuncuların sıkça kullandığı bir platform ve Facebook oyun sektöründen bir pay almak istiyor. Şirket bunun için daha önce Blizzard ile anlaşmıştı. Bu anlaşma ile beraber artık World of Warcraft, StarCraft gibi Blizzard oyunlarını oynayan oyuncular herhangi ek bir program kullanmadan direkt olarak Facebook üzerinden oyunu canlı olarak yayınlayabilecek. Şimdi canlı yayın servisinin masaüstüne gelmesi ile beraber platformun oyun yayıncılarına özel bazı çalışmalar yapması olası gibi gözüküyor. Canlı yayın özelliğinin artık tüm cihazlardan yapılabiliyor olması güzel ancak Facebook her canlı yayını bildirim olarak kullanıcılara gönderiyor. Bu durum bazen rahatsız edici. Bunu kapatmak için Facebook’ta Ayarlar > Bildirimler > Facebook Üzerinde > Canlı Videolar kısmından seçeneği “Kapalı” olarak ayarlamanız yeterli.

Reklam ve Gelir Kapısı

Facebook kullanıcılarına yeni servis sunuyor olabilir ancak bu şirketin servislerden para kazanmayacağı anlamına gelmiyor. İnternet reklamcılığı sektöründe Google’ın arkasından ikinci sırada olan Facebook reklam gelirlerini arttırmanın peşinde. Ancak şirket geçen sene artık Haber Akışı alanında reklam gösterecek bir yer kalmadığını açıklamıştı. Bunun için de yeni arayışlar içerisinde. Şirket Instagram’a reklam alıyordu. Ağustos ayında tanıttığı Hikayeler bölümüne de reklam almaya başladı. Bu Hikayeler özelliği Messenger ve WhatsApp gibi uygulamalara da geldi. Yani yakında buralarda da reklam görebiliriz. Facebook’un bir diğer amacı da canlı yayınlarda reklam yayınlamak. Bu reklamların gelirlerinin bir kısmı ise yayıncılarla paylaşılacak ve onlara da yeni bir gelir kapısı oluşturulmuş olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir