Home Güncel Bir Hoverbike Modeli Daha Geliştirildi
Bir Hoverbike Modeli Daha Geliştirildi

Bir Hoverbike Modeli Daha Geliştirildi

0
0

Rus drone üreticisi Hoversurf bir quadrocopteri bir motosiklet ile birleştirerek hoverbike modeli geliştirdiği. Bu hoverbike ile uçmak son derece kolay ve güzel gözüküyor.

Rusya merkezli firma ürünlerini uçmak bisiklet sürmek kadar kolay sloganıyla tanıttı. Şirket prototipin adını Scorpion-3 olarak duyurdu. Bisiklette hızı ve yüksekliği kısıtlayan yazılım bulunuyor yani istesenizde çok fazla yükselemiyor ya da hızlanamıyorsunuz. Firma prototipe hoverbike demek yerine tek koltuklu hava taşıtı demeyi tercih ediyor. Hoversurf’ten yapılan açıklamaya göre Scorpion uçmayı yeniden tanımlayacak. Aslında prototipin fikri oldukça basit. Bu basitliği sayesinde son derece kolay kullanılabilir gözüküyor. 4 kanatlı droneların büyük bir hali gibi gözüken Scorpion-3’ün ortasında bir tane sürücü koltuğu yer alıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Scorpion-3 çok stabil bir uçuşa sahip. Bu sayede bir profesyonel kadar bir amatör sürücü de cihazı rahatça kullanabiliyor.

Sörf Yapar Gibi

Hoversurf firması aracı kullanmayı aslında sörf yapmaya benzetiyor. Makine temelde havada yüksek kazanarak ve yön değiştirerek sörf yapıyor. Araç bir arazi motorundan ilham alınarak yapılmış. Arazi motorlarının zorlu kullanım koşullarında dayanıklı kalması ve spor özelliğini bünyesinde barındırması bu makinenin ortaya çıkışındaki önemli etmenlerden bir tanesi. Araç bir insan operatör tarafından kullanılabildiği gibi uzaktan kumanda ile yerden de kontrol edilebiliyor. Aracın hareketlerinde herhangi bir dengesizlik şimdiye kadar görülmedi. Aracın pervaneleri sürücünün diz seviyesinde yer alıyor ve ahşapta yapılma.

Farklı Kullanım Alanları

Scorpion sadece havada uçabilen bir macera motosikleti olarak geliştirilmiş gibi gözükse de aslında Hoversurf’ün farklı fikirleri var. Hava taksisi filosu kurmak, jeolojik keşif aracı, tahliye aracı ve kargo aracı gibi kullanmak mümkün. Kargo taşımacılığı için geliştirilen model ise 90 kilogram ile 2495 kilogram arasında ağırlık taşıyabiliyor. Şirket Scorpion-3 dışında başka Jetpack gibi başka hava taşıtları üzerinde de çalışmalar yapıyor. Scorpion aralarında Jetpack by Malloy, Aeroforex, A.Duru, E-Hang, Bye Gravity ve E-volo gibi çalışmaların da bulunduğu bir grup projesinin ürünlerinden bir tanesi. Aracın testleri son derece başarılı ancak yakın bir zamanda seri üretime geçilmesi ve satılması beklenmiyor. Yani bir süre daha uzaktan hayran hayran izleyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir