Home Güncel Bitesnap Yapay Zeka ile Besin Değerlerini Ölçüyor

Bitesnap Yapay Zeka ile Besin Değerlerini Ölçüyor

Bitesnap Yapay Zeka ile Besin Değerlerini Ölçüyor
0
0

Son yıllarda dünyada özellikle çok sayıda insan sağlık yaşamaya özen gösteriyor ve bu doğrultuda adımlar atıyor. Gelişen teknolojiler ile ortaya çıkan UltronX-1 gibi akıllı telefonlar ya da akıllı saatlerin yaygınlaşmasıyla kullanıcılar artık yediklerine ve sporlarında çok daha önem veriyor. Bunun son örneği de Bitesnap. Kullandığı yapay zeka sayesinde yiyeceklerin besin değerlerini belirleyebiliyor. Hem de bütün bunları fotoğrafa bakarak anlayabiliyor. Bir çok kişinin yediği yemeği Instagram’a koymak için fotoğrafladığını düşünürsek bu uygulamayı kullanmak çok zor değil. Uygulama içerisinden kameraya erişerek yemeklerin fotoğrafını çekmek mümkün. Ancak henüz çekilmiş bir fotoğrafı uygulamaya içerisinde kullanmak mümkün değil. Belki gelecek günlerde de bu özellik uygulamaya eklenir.

 

İçerisinde Ne Var Derdine Son

Bitesnap yemeklerde yer alan yiyecekleri anlamak için makine öğrenimi kullanıyor. Uygulamayı kullanarak yiyeceğin fotoğrafı çekiliyor ve uygulama daha sonra fotoğrafta yer alanları belirlemeye çalışıyor. Yediğiniz miktara bakarak ve yemek içerisindekileri belirleyerek ne kadar kalori içerdiğini belirliyor. Sağlıklı yiyecekler veya sağlıksız yiyecekler ayırt etmeksizin yemeğin içerisinde ne olduğunu anlayabilirsiniz. Muz, mısır, peynir, kızarma, bezelye aklınıza ne gelirse uygulamada bulabilirsiniz. Bu sayede özellikle çok hassas yiyecek miktarı ile diyet yapanlar için uygulama son derece kullanışlı. Bu yüzden bir şans tanınmayı hak ediyor.

 

Hepsi Bir Arada

Uygulama aynı zamanda yemeğin içeriğindekileri ayırarak yemeğin toplam kalorisini de gösteriyor. Yemeğin içerisinde ne kadar karbonhidrat olduğunu, ne kadar protein olduğunu ve ne kadar yağ olduğunu görmek mümkün. Uygulama içerisinde hangi kategoriden ne kadar yeme hedefi koyabileceğinizi belirliyorsunuz. Uygulama içerisine boy, kilo ve vücut kitle endeksi gibi bilgileri girerek sürekli bir takip halinde olmak mümkün. Aynı zamanda özelleştirilebilir hatırlatıcılar sayesinde yeme zamanlarını düzenlemek de mümkün. Bu özellik özellikle çalışmaktan yemek yemeği unutanlar için ideal.

 

Dezavantajları Yok Değil

Ne yazık ki uygulamanın Google Fit desteği yer almıyor. UltronX-1‘de de kullanılabilen Google Fit basitçe bir aktivite takipçisi. Bu uygulama üzerinden yürünen mesafe, atılan atım gibi bilgileri görmek mümkün. Bitesnap’e belki gelecekte Google Fit desteği gelebilir. Uygulamanın bir diğer eksi özelliği ise metrik sistem kullanılması. Yani Avrupalılar için bir de buradaki birimleri metrik sisteme çevirmek düşüyor. Diğer taraftan bu biraz yemek miktarını ayarlarken problem çıkarabilir. Uygulama sadece UtronX-1 gibi Android işletim sistemine sahip telefonlar için bulunuyor. iOS sürümünün ise ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil.

etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir