Home Teknoloji Cep Telefonlarına Gelecek X-Ray Özelliği ile Kanserli Hücreler Belirlenebilecek
Cep Telefonlarına Gelecek X-Ray Özelliği ile Kanserli Hücreler Belirlenebilecek

Cep Telefonlarına Gelecek X-Ray Özelliği ile Kanserli Hücreler Belirlenebilecek

0
0

6 yıl önce Raviv Melamed ve arkadaşları medikal seviyede bir X-Ray görüşü ile akıllı telefonların yeni bir alanda kullanılabileceğini düşünerek yola çıktı.

Bundan bir sene sonra ise Melamed’in kurduğu şirket Vayyar bir ürün tanıttı. Bir sensör cihazların derinin ya da duvarın arkasını görmeye yarıyordu ve bu X-Ray cihazın devrim yaratması bekleniyor. İnsan dokusunun altında neler olduğunu görebilen bu sensör özellikle meme kanserinin ilk evrelerini tanıyabiliyor. Günümüzde kadınların 40 yaşında sonra her yıl meme kanseri için mamografi çektirmesi gerekiyor ancak kadınların bir çoğu bunu yapmıyor. Çünkü bu durum bazı kadınlar tarafından rahatsız edici olarak görülebiliyor. Diğer taraftan bakımın ücretini karşılayamayacak ya da buna vakit ayıramayacak kadınlar da bulunuyor.

Sağlık Amaçlı Kullanılacak

Bu cihazın en büyük hedefi ucuz olmak. Çünkü ancak böyle bir çok kişiye erişebilir ve öncelikli amaç sağlık. Hastanelerde kullanılan x-ray cihazları çok pahalı ve ülkeler genel olarak pahalı cihazlar istemiyor. Bu yüzden cihazın ucuz olması birinci önceliği. Vayyar kullanıldığında nesnenin arkasını gösterecek olan sensör bir kaç farklı cihazda çalışıyor. İsrail merkezli girişim geçtiğimiz yıl Walabot adını verdiği bir ürün çıkardı. Akıllı telefonlara takılan bu ürün ile cep telefonun ekranından önündeki nesnenin arkasında ne olduğu görülebiliyor. Bu özellik tadilat yaparken duvarın içerisinde yer alan kabloları ve boruları görmek için ideal. Sensör bir çok farklı şekilde kullanılabiliyor. Ev içerisinde kullanıldığında güvenlik önlemi olarak tercih edilebiliyor.

Önemli Yatırım Aldı

Vayyar geliştirdiği teknoloji ile beraber son derece önemli yatırımlar aldı. Şirket 2015 yılının sonunda Walden Riverwood Ventures, Battery Ventures ve Bessemer Venture Partners gibi şirketlerden 22 milyon dolarlık yatırım aldı. Sensör şu anda sadece Walabot denilen cihazda kullanılıyor. Melamed yaptığı açıklamada bu sensörü bir şekilde akıllı telefonlara eklemek istediklerini belirtti. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaç halinde ürüne anında ulaşabilecek ve basitçe herkes cebinde bir X-Ray cihazı gezdiriyor olacak. Melamed yaptığı açıklamada bazı telefon üreticileri ile görüştüklerini ve üreticilerin bu sensörü telefonlarında kullanmayı düşündüklerini açıkladı. Günümüzde bir çok işe yarayan akıllı telefonlara önemli ve kullanışlı bir özellik daha gelecek gibi duruyor. Ancak henüz resmileşmiş hiçbir açıklama yok. Bu gibi gelişmeler önümüzdeki yıllarda akıllı telefon teknolojisinde çok büyük gelişmeler yaşanacağını gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir