Home Sosyal Medya Facebook Messenger Üzerinden Para Göndermek Mümkün
Facebook Messenger Üzerinden Para Göndermek Mümkün

Facebook Messenger Üzerinden Para Göndermek Mümkün

0
0

Avrupanın önemli girişimlerinden birisi olan Transferwise ile Facebook Messenger üzerinden uluslararası para transferi yapmak mümkün olacak.

Transferwise para gönderme işlemini yapacak olan chatbotunu tanıttı. Bu proje hayata geçtiğinde dünyada bir ilk olacak. Transferwise’ın chatbotu kullanıcıların Facebook Messenger uygulaması üzerinden ailelerine ve arkadaşlarına para göndermeye sağlayacak. Bu chatbot Amerika, Kanada, Avustralya, Britanya ve Avrupa’da kullanılabiliyor. Aslında bu bot abir süredir vardı ancak sadece Amerika sınırları içerisinde kullanılabiliyordu. Bu sefer Transferwise’ın hizmeti ülke sınırları dışına çıkacak. Kullanıcılar bu botu kullanarak belirlediği oranlar ile döviz kuru alarmları da kurabilecek. Bu sayede döviz yüzünden oluşabilecek olan kayıplar ortadan kalacak.

Düşük Maliyetli Para Transferi

Uluslararası para transferi konusunda Western Union gibi servisler arasında yer alan Transferwise bu alanda rakiplerine göre 8 kat daha düşük maliyetli para transferi gerçekleştiriyor. Transferwise’ın şeffaf döviz kurları sayesinde neredeyse bir dakikada dünyanın diğer ucuna para göndermek son derece kolay. Servisi her ay 50’den fazla ülkeye 1 milyar doların üzerinde para transferi gerçekleştirişiyor. Bu da servisin ne kadar güvenilir olduğunu gösteren etmenelerin başında yer alıyor. Facebook’un geçen yıl düzenlediği F8 geliştirici konferansında açıkladığı Messenger chatbotları sayesinde artık bu ve bunun gibi bir çok işlemi yapmak kolayca mümkün olacak. Ultron X-1 gibi 4.5 G bağlantı hızına sahip olan cihazlardan para göndermek sadece saniyeler sürecek. Para transferi konusunda yaşanan tek gelişme bu değil. Transferwise’ın rakipleri arasında yer alan PayPal geçtiğimiz haftalarda Slack üzerinden sadece tek bir satı komut yazarak para transferi yapılmasını sağlayan chatbotunu duyurmuştu.

Yayılmaya Devam Edecek

Transferwise’ın bu chatbotu şimdilik Messenger’da ancak servis diğer popüler anlık mesajlaşma uygulamalara da gelecek. Zaman içerisinde ise para transferi yapılan tüm ülkelerin kullanımına açılması bekleniyor. 2011 yılında Taavet Hinrikus ve Kristo Kaarman isimli iki Estonyalı girişimci tarafından Londra’da kurulan şirketin bugün bir milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. 2016 yılında girişimin değerlemesi 1.1 milyar dolara yükselmişti. Günümüzde platform 645 farklı para birimini destekliyor. Şirketin ortaya çıkışı ise Taavet Hinrikus’ın Skype’ta çalıştığı günlere dayanıyor. Her transfer işleminde parasının %5’ini kaybeden Hinrikus, mortgage kredisi öderken para transferi işlemince çok para kaybeden Kristo Kaarman ile bu girişimi kuruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir