Home Sosyal Medya Facebook, Messenger’a Hikayeler Özelliğini Getirdi
Facebook, Messenger’a Hikayeler Özelliğini Getirdi

Facebook, Messenger’a Hikayeler Özelliğini Getirdi

0
0

Facebook, Snapchat’in özelliklerini kendi platformuna getirme konusunda hızla ilerliyor. Snapchat’in çok beğenilen Hikayeler özelliği ile kullanıcılar arkadaşlarına 24 saat içerisinde kaybolan fotoğraflar ve videolar gönderebiliyorlar.

Snapchat’te bu özellik çok popüler olunca Facebook aynı özelliği yavaş yavaş kendi ürünlerine getirmeye başladı. 2016 yılının Ağustos ayında ilk olarak Instagram’a getirilen Hikayeler özelliği çok popüler oldu ve günümüzde 150 milyon kullanıcı günlük olarak Hikayeler özelliğini aktif olarak kullanıyor. Facebook bunun çok kullanıldığını görünce geçtiğimiz günlerde WhatsApp’a da getirdi. 2016 yılının Ekim ayında ise özelliğin Messenger platformuna geleceğini duyurmuş ve Polonya’daki kullanıcılara test olarak bu özelliği açmıştı. Şimdi ise Messenger Day adıyla bütün kullanıcılara sundu.

Özellikte Neler Var

Messenger Day’in Instagram, WhatsApp ve Snapchat Hikayeler özelliğinden hiçbir farkı yok. Kullanıcılar Messenger uygulamasından kısa süreli videolar ya da fotoğraflar çekerek buradan arkadaşlarına gönderiyor. Bu gönderiler 24 saat süre ile görüntülenebiliyor ve 24 saat sonra siliniyor. Kullanıcılar çektikleri fotoğraflara veya videolara yazılar yazabiliyor, filtreler uygulayabiliyor ya da çeşitli emojiler yerleştirebiliyor. Ayrıca görüntülere kalemle bir şeyler çizmek de mümkün. Messenger uygulamasında paylaşılan bu görüntüler My Day yani Benim Günüm bölmesi altında toplanıyor. Messenger ana ekranında çevrimiçi listesinin en üst kısmında bulunuyor ve tıpkı Instagram’da olduğu gibi benzer şekilde kullanıcı görselleri ön plana çıkarılıyor. Ancak Instagram’dan farklı olarak burada hikayeler kare şekilde ön izleme olarak gösteriliyor. Bir Hikaye bittiğinde uygulama otomatik olarak bir diğer hikayeye geçiyor. Messenger’ın Snapchat’ten bazı farkları yok değil. My Day hikayesinin yanında paylaşan kullanıcının çevrimiçi olup olmadığı bilgisi yer alıyor. Eğer sizde bir arkadaşınızın o anki aktivitesine katılmak istiyorsanız bu sayede direkt olarak onunla iletişime geçebilirsiniz.

Gelir Getirebilir

Messenger’ın Başkanı David Marcus bu özellikle ilgili bazı önemli açıklamalarda bulundu. Bildiğiniz gibi Messenger ücretsiz bir uygulama ve üzerinde herhangi bir reklam yer almıyor. Yani Facebook buradan herhangi bir gelir elde etmiyor. Diğer taraftan Messenger’ın kullanıcı sayısı 1 milyarı aşmış durumda yani buradan önemli bir miktarda elde edilebilir. Bugüne kadar böyle bir girişim olmamıştı ancak David Marcus, Messenger Day özelliği üzerinden para kazanılabileceğini belirtti. Marcus, Hikayelerin arasında alınacak olan reklamlarla Messenger’dan ilk defa para kazanabileceklerini dile getirdi. Bu da yakında reklamsız az sayıdaki uygulamadan biri olan Messenger’a yakın zamanda reklam geleceğinin habercisi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir