Home Mobile Gelecek Yıllarda Çıkacak Akıllı Telefon Teknolojileri
Gelecek Yıllarda Çıkacak Akıllı Telefon Teknolojileri

Gelecek Yıllarda Çıkacak Akıllı Telefon Teknolojileri

0
0

Teknoloji insanları daha meraklı yapıyor ve akıllı telefon devrimi ile birlikte teknolojik yenilik her geçen gün yeni bir seviyeye geliyor.

Yüz tanıma sistemleri, parmak izi okuma sensörleri ve diğer tüm özellikler bir zamanlar sadece filmlerde görülürken şimdi hepimizin cebine akıllı telefon kullanımı ile girdi. Mobil teknoloji her geçen gün hızına hız katıyor ve gelecekte bizi çok daha ilginç teknolojiler bekliyor. Ultron X-1 gibi modern donanıma sahip telefonların bu teknolojileri daha geniş kitlelere artan bir hızla yayması kaçınılmaz bir gerçek. Bu teknolojilerden birisi olan elektrovibrasyon ile mobil telefonların ekranından elde edilen deneyim çok daha artacak.

Nasıl Olacak?

İnternetten satın aldığınız kıyafetlerin dokusu nasılsa akıllı telefon ekranı size aynı dokuyu sunacak ve böylelikle kumaşın kendisine dokunarak satın alacaksınız. Bu sayede istediğiniz şeyi hem görerek hem de dokunarak satın alabileceksiniz. Bir çok firma bu teknoloji üzerine yoğun araştırmalar yapıyor ve bunların bir çoğu mobil teknoloji üreticileri. Ancak büyük medya kuruluşları da elektrovibrasyon teknolojisi ile yakından ilgileniyor. Aslında bu teknolojinin bu seneye kadar çıkması bekleniyordu ancak yaşanan küçük problemler bunun önüne geçse de bu problemlerin bir çoğu giderildi. Dokunmatik ekrana sahip bütün teknolojik cihazlarda elektrovibrasyon teknolojisi yer alacak ve Ultron X-1 gibi performanslı telefonlar üstün donanım özellikleri sayesinde kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunacak. Bu teknoloji ile beraber görme engellilerinde Braille alfabesi ile akıllı cep telefonlarının bir çok özelliğini kullanabilecek.

Teknolojinin Geçmişi

Elektrovibrasyon teknolojisinin geçmişi 1950’li yıllarda Washington Üniversitesi’nde araştırmalar yapan Edward Mallinckrodt’a dayanıyor. Mallinckrodt aslında elektrovibrasyon teknoljisini rastgele buluyor. Sanal yüzey üzerine gelen elektriğin voltajına göre şekil değiştiriyor. Bundan neredeyse 50 sene sonra Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları elektrovibrasyon teknolojisini kullanarak dokunmatik ekranın üzerinde üç boyutlu dokular elde etmeyi başardı. TeslaTouch adı verilen sistemde ekranın altında bir elektrod yer alıyor. Bu elektroda gelen farklı frekanslar ekranın gerçek zamanlı bir şekilde şekil değiştirmesini sağlıyor. Şu anki akıllı telefonlarda herhangi bir şekilde geri bildirim alınamazken elektrovibrasyon teknolojisi sayesinde ekranda yer alan ögenin kenarları ve hatları belirgin bir şekilde hissedilebiliyor.

Nerelerde Kullanılabilecek

Bu teknoloji ekranı olan her yerde kullanılabilir. Ultron X-1 gibi son teknoloji donanıma sahip akıllı telefon çeşitlerinden televizyon ekranlarına kadar ekranın kullanıldığı her yere gelecek. Bu sayede dokunmatik ekranlarda sadece dokunma ya da kaydırma değil daha farklı jestler de kullanılabilecek. Dokunmatik ekranlı cihazların kullanımı çok daha kolay olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir