Home Teknoloji Google Android Wear 2.0 için Geliştiricilere Haber Gönderdi
Google Android Wear 2.0 için Geliştiricilere Haber Gönderdi

Google Android Wear 2.0 için Geliştiricilere Haber Gönderdi

0
0

Google uzun zamandır beklenen Android Wear 2.0 versiyonunu sonunda çıkarıyor. Şirket uygulama geliştiricilerine işletim sisteminin Şubat başında kullanıma açılacağını duyurdu.

İşletim sisteminin ilk versiyonda kullanılan APK mekanizması Android Wear 2.0’da işe yaramayacak. Şirket ayrıca geliştiricilere uygulamalarının saat üzerinde yer alan Play Store’da gözükmesi için gerekli olan yönergelerin yer aldığı Android 2.0 App Distrubution rehberi yayınladı. Google’ın yeni akıllı saat işletim sistemi ile beraber Angelfish ve Swordfish adını verdiği iki yeni akıllı saati de tanıtması da yakın zamanda beklenen gelişmeler arasında yer alıyor.

Akıllı Saat Marketi Karmaşık

Donanım üreticileri giyilebilir teknolojiler konusunda hala soru işaretlerine sahip. Akıllı saatler kullanıcılar arasında bir türlü beklenen ilgiyi görmüyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook geçen aylarda bu noktaya parmak bastı. Ancak Apple Watch satışları sadece yeni yıl döneminde kıpırdadı. Eylül ayında Apple Watch series 2.0’ın tanıtımında Tim Cook, Apple Watch’un Rolex’ten sonra en çok satan saat markası olduğunu açıkladı. Apple bu konuda açık davransa da net sayıları görmeden neler olduğunu bilemeyeceğiz. Üstelik Apple Watch akıllı saat marketinin en pahalılarından bir tanesi. Bir çıkış arayan üreticilerden bir tanesi de bu alanın öncülerinden Fitbit. Fitbit geçtiğimiz ay önemli rakiplerinden birisi olan Pebble’ı satın alarak bir şeyler yapmayı umuyor. Ancak o tarafta da henüz bir ses yok.

2.0 ile Beraber Yeni Markalar da Geliyor

Bu ay başında Las Vegas’ta düzenlenen Consumer Electronics Show’da Casio WSD-F20 Smart Outdoor adını verdiği yeni akıllı saatini duyurdu. Düşük güç tüketimine sahip GPS özelliği ile yeni Casio modeli Android Wear 2.0 işletim sistemi ile beraber Nisan ayında satışa çıkacak. Ayrıca Michael Kors’ta Access serisi akıllı saatleri için Google ile Android Wear için anlaştıklarını açıkladı. Android Wear 2.0 ile beraber akıllı saatler telefonlardan biraz daha bağımsız hale gelecekler. Saate uygulama indirmek için telefonu kullanmak gerekirken 2.0 ile beraber artık uygulamalar ve uygulama marketi direkt olarak saat üzerinden erişilebilir olacak. Bu da özellikle yeni üreticileri Android Wear’a çeken özelliklerden bir tanesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir