Home Mobile Google Assistant Milyonlarca Android Telefona Geliyor
Google Assistant Milyonlarca Android Telefona Geliyor

Google Assistant Milyonlarca Android Telefona Geliyor

0
0

Google’ın geliştirdiği sanal asistan Google Assistant diğer Android telefonla için de geliyor. Asistan Ultron X-1 gibi Android işletim sistemine sahip telefonlar için hazır.

Google’ın ilk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlediği I/O geliştirici konferansında duyurduğu Google Assistant, Pixel ve Pixel XL telefonları ile çıkmıştı. Bir süredir bu desteğin diğer telefonlara geleceği söylentisi ortalarda dolanıyordu ve sonunda beklenen oldu. Android 6.0 Marshmallow ve Android 7.0 Nougat işletim sistemine sahip olan telefonlara asistan desteği geleceği resmi olarak açıklandı. Günümüzde hızla artan sanal asistan servisleri artık çok daha fazla kullanıcının cebinde olacak.

Önemli Bir Servis

Apple’ın sanal asistanı Siri, iPhone, iPad ve Mac modellerinde bulunuyor. Amazon’un geliştirdiği Alexa ise başta Amazon Echo cihazı olmak üzere bir çok cihazda yer alıyor. Son olarak Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Cortana bütün Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlara geldi. Google’da rakiplerinin arasına katılarak Google Assistant desteğini getirdi ve şimdi de geniş Android kullanıcı kitlesine açıyor. Google Assistant bölümü başkanı Gummi Hafsteinsson yaptığı açıklamada bu güncelleme ile beraber yüz milyonlarca Android kullanıcısının Google Assistant’ı kullanma fırsatını yakalayacağını açıkladı. Ultron X-1 gibi Android cihazlar artık asistan desteğine sahip olacak. Google Assistant’ın rakiplerine göre bazı önemli avantajları da bulunuyor. Asistan desteği aynı zamanda Android Wear 2.0 işletim sistemine sahip akıllı saatlerde de bulunuyor.

Konuşmaya Açık

Google Assistant’ın rakiplerine göre en büyük avantajı kullanıcılarla daha çok iletişimde olması. Kurduğu cümleler ve verdiği cevaplarla kullanıcılarla daha fazla iletişim içerisinde olan asistan bir de kendisiyle uyumlu olan akıllı ev aletlerinin kontrol edilebilmesini sağlıyor. Bu sayede her aletin kendi uygulamasına girmek yerine her şeyi asistan üzerinden halletmek mümkün oluyor. Aslında bu karar çok sürpriz değil zaten bir süredir bekleniyordu. Diğer taraftan Google ve Android işletim sistemi yapay zekaya son derece önem veriyor. Google Assistant’ın arkasında yatan makine öğrenimi teknolojisi bu kararlılığı ortaya koyuyor. Asistan önümüzdeki haftalarda kullanıma açılacak ve Google Play Services üzerinden OTA güncellemesi ile gelecek. İlk olarak İngilizce olarak çıkacak ve bu dilde kullanılabilecek. Ancak Google dil desteği üzerinde çalıştıklarını ve kısa süre içerisinde yeni dil desteği getireceklerini açıkladı. Ultron X-1 gibi üst sürüm Android işletim sistemine gelecek olan asistanın kesin olarak çıkış tarihi belli değil ancak bu hafta içerisinde dağıtılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir