Home Teknoloji Google Cardboard Sevkiyatı 10 Milyonu Geçti
Google Cardboard Sevkiyatı 10 Milyonu Geçti

Google Cardboard Sevkiyatı 10 Milyonu Geçti

0
0

Sanal gerçeklik teknolojisi bu sene düzenlenen Mobile World Congress’te de en çok konuşulan şeylerden biri oldu. Google Cardboard rakamları da şaşırttı.

Bu konuda önemli yatırımlar yapan Google ise sanal gerçekliğe dair bazı bilgiler paylaştı ve bu bilgilerin arasında önemli istatistikler de verildi. Google’ın Sanal Gerçeklik Bölümü Başkan Yardımcısı Amit Singh’in yaptığı konuşmada Google Cardboard VR sanal gerçeklik gözlüğünün toplam sevkıyatının 10 milyonu geçtiğini belirtti. 2014 yılında hayatımıza giren Cardboard VR, 2016 yılının Temmuz ayında 5 milyon sayısına ulaşma başarısını göstermişti. Yaklaşık olarak 2 yılda 5 milyon gönderim sayısına ulaşan Cardboard VR 10 milyona ise 7 ayda ulaştı. Son derece basit bir sanal gerçeklik deneyimi sunan Cardboard bir çok kullanıcı tarafından memnuniyetle kullanılıyor.

Giderek Daha Fazla İnsana Erişiyor

Sanal gerçeklik teknolojisi bir çok insana ulaşmış durumda. Facebook’un Oculus Rift başlığı, Valve ve HTC’nin birlikte geliştirdiği HTC Vive başlığı ve Sony’nin geliştirdiği PlayStation VR başlığı çalışmak için ana makineye ihtiyaç duyuyor. Ancak Google’ın Cardboard VR gözlüğü için cep telefonu yeterli. Son derece kolay bir kullanıma sahip olan başlık kişilere ulaşma konusunda belli ki sıkıntı çekmiyor. Sektörde Oculus Rift gelişimi en yavaş olan başlık. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada sanal gerçeklik sektörüne 3 milyar dolar yatırım yapabileceklerini belirtti. Zuckerberg ayrıca milyonlarca kullanıcıya erişmeyi hedeflediklerini belirtti. Ancak resmi olmayan rakamlara göre Oculus Rift henüz 215.000 civarında kullanıcıya erişebildi. HTC Vive kullanıcı sayısı 400.000’in üzerindeyken PlayStation VR kullanıcı sayısı ise 900.000 geçmiş durumda anca üç büyük platformu bir araya getirdiğinizde bile ancak Cardboard VR’ın %10’una erişebiliyor.

Uygulamalar Artıyor 

Amid Singh açıklamalarında sanal gerçeklik uygulamalarına dair önemli bilgilere de yer verdi. Singh’in açıklamasına göre çıktığı günden bu güne kadar Cardboard uygulamaları toplamda 160 milyondan fazla indirilmiş durumdu. Bunun yanı sıra 30’dan fazla uygulama ise 1 milyondan fazla indirilme başarısını yakaladı. Ancak Singh yine de sanal gerçeklik içeriğinin yarısından fazlasının YouTube üzerinden kullanıldığını belirtti. Kullanıcılar YoTube üzerinden Cardboard ile 360 derece video izleyebiliyor. İçerik konusunda YouTube’u daha zengin hale getireceklerini açıklayan Singh platforma hem ücretli hem de ücretsiz yeni içeriklerin geleceğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir