Home Güncel Google, G Suite’e Geçmeyi Kolaylaştıran AppBridge’i Satın Aldı
Google, G Suite’e Geçmeyi Kolaylaştıran AppBridge’i Satın Aldı

Google, G Suite’e Geçmeyi Kolaylaştıran AppBridge’i Satın Aldı

0
0

Google bu hafta düzenlenen bulut bilişim bazlı Cloud Next 2017 konferansında son derece önemli şeyler duyurdu ve bunlardan bir tanesi de AppBridge’in satın alınması oldu.

Şirketlerin birden fazla kaynaktaki dosyalarını G Suite’e taşımasını sağlayan AppBridge bundan böyle Google şemsiyesi altında çalışacak. 2014 yılında kurulan ortaya çıkan servis eski adıyla Google Apps for Work olarak bilinen G Suite’e dosya taşımaya yaran bir araç. AppBridge, Dropbox, Box ve OneDrive gibi kaynaklarda bulunan şirket verilerinin Google’a taşınmasını sağlıyor ve yapılan açıklamaya göre şirket yüzbinlerce müşteriye hizmet vermiş. Aracın G Suite ile beraber çalışacak olması yanında bir çok kolaylığı beraberinde getirecek gibi gözüküyor.

Rekabet Büyük

Bulut bilişim alanında oldukça büyük bir rekabet var. Çevrimiçi perakende devi Amazon’un bulut bilişim servisi Amazon Cloud Services pazarın lideri konumunda yer alıyor. Amazon’un arkasından ise Microsoft’un bulut servisi OneDrive ikinci olarak geliyor. Google’ın servisi Google Drive ise rakiplerinden baya bir geride üçüncü sırada bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Snapchat ile bulut bilişim hizmeti için anlaşmaya varan Google bu konuda önemli bir adım atmıştı. AppBridge’in satın alınması çok büyük bir etki yaratmasa bile şirketin bulut bilişime verdiği önemi gösterir nitelikte. Google’ın Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan yaptığı açıklamada AppBridge’in iyi bir bir araç olduğunu ve sadece mekanik bir dosya taşıması değil aynı zamanda anlamsal ve dosya mimarisinde meta veri konusunda sistemli bir iş yaptığını belirtti.

Detaylar Belli Değil

Google’ın Kanada’nın Vancouver şehrinde yer alan AppBridge’i kaç paraya satın aldığını açıklamadı. Bildiğimiz şey ise AppBridge GSuite’in içerisinde bir araç olarak eklenecek. Ancak aracın ne zaman kullanıcıların kullanımına açılacağı henüz belli değil. Rakiplerinin müşteri paylarından kendine bir miktar daha almak isteyen Google bunun için kararlı adımlar atıyor. Şirketin her ne kadar günlük kullanıcı problemi olmasa da kurumsal kullanım göz önüne alındığında Amazon ve Microsoft’un gerisinde. Bu bağlamda şirketin AppBridge’i ücretsiz bir araç olarak sunması G Suite’in elini bir nebze olsun güçlendirecek gibi duruyor. Şirket ayrıca konferansta Compute Engine’in sınırlarını 64 çekirdekli işlemciye ve 416 GB RAM’e çıkardığını açıkladı. Google App Engine’e ise tüm programlama dillerinin desteğinin geldiği duyuruldu. Google ayrıca Cloud Next’te bulut servisi için her zaman ücretsiz bir paket sunacağını da belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir