Home Mobile Google Haritalar Yeni Artık Daha Fazla Anlık Bilgi Verecek
Google Haritalar Yeni Artık Daha Fazla Anlık Bilgi Verecek

Google Haritalar Yeni Artık Daha Fazla Anlık Bilgi Verecek

0
0

Google bir milyardan fazla kullanıcıya sahip servisleri arasında yer alan Haritalar servisinin mobil uygulamasına yeni özellikler gelecek.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre uygulamanın Android versiyonuna bu yeni özellikler son güncelleme ile birlikte geldi. Ultron X-1 gibi Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında artık Haritalarda çeşitli bilgiler anlık olarak yer alacak. Yeni tasarım ile kullanıcıların Haritalar servisini gün içerisinde daha çok kullanması amaçlanıyor. Güncellemeyle gelen yeni özellikler uygulamanın ana ekranında yer alacak. Bu sayede kullanıcılar gerekli olan bilgilere hızlı bir şekilde erişebilecek.

Neler Değişti?

Uygulamaya gelen güncelleme ile beraber artık yakınlardaki restoranları gösteren bölüm, trafik navigasyonu ve toplu taşıma servisine ana ekrandan erişilebilecek. Uygulamanın alt kısmında yer alan bölümde Foursquare benzeri bir bölüm yer alacak. Buradaki bölümde etrafta bulunan kafelerin, restoranların ya da diğer eğlence mekanlarının hangi günler ve hangi saatlerde açık olduğu ve günün hangi saatlerinde yoğun olduğu bilgisi yer alacak. Bu özellik bir süredir zaten Google’ın arama sayfası bilgilerinde yer alıyordu. Sağ tarafta çıkan bölümde Google bu bilgileri bir süredir sağlıyordu şimdi de bu özellik Google’ın Haritalar servisine getirildi. Bütün bunların yanında ATM, eczane veya benzin istasyonu gibi önemli yerleri aramak da daha kolay hale gelecek. Ultron X-1 gibi büyük ekranlı telefonlarda bu güncelleme ile beraber kullanım daha da kolaylaşacak.

Diğer Özellikler Sürüş Bölümünde

Haritalar servisinin bazı özellikleri de navigasyon ve sürüş bölümüne geldi. Kaydedilen adresler buradaki Sürüş sekmesi altında yer alacak. Aynı zamanda varılacak olan noktaya tahmini süre de Sürüş sekmesi altında gösterilecek. Bunun için uygulama içerisinde yer alan Sürüşe Başla simgesine dokunmak yeterli olacak. Bütün rota servisleri bu sekme altından yürütülecek. Bu sayede araç için kullanım ve yayan kullanım özellikleri birbirinden ayrılmış oluyor ve bu sayede artık uygulama çok daha temiz bir arayüze sahip. Google bu yeni tasarımın ve yeni özelliklerin iOS cihazlara gelip gelmeyeceğine dair bir bilgi vermedi.

Kaybolmak Artık İmkansız

Ultron X-1 üzerinde yer alan akselerometre, jiroskop ve GPS gibi özellikler sayesinde konumunuzu anlık olarak harita üzerinde görüntülemek mümkün. Bu sayede ister araçla ister yaya olarak istediğiniz yerden istediğiniz yere gidebilirsiniz. Daha önce hiç gitmediğiniz bir şehirde bile son teknoloji donanım sayesinde artık yanlış bir yola girmek ya da kaybolmak imkansız bir hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir