Home Güncel Google Haritalar’a Gerçek Zamanlı Konum Paylaşma Geldi
Google Haritalar’a Gerçek Zamanlı Konum Paylaşma Geldi

Google Haritalar’a Gerçek Zamanlı Konum Paylaşma Geldi

0
0

Sonunda Google’ın Haritalar uygulaması da gerçek zamanlı konum paylaşımı özelliğine kavuşuyor.

Apple’ın iOS işletim sisteminde yer alan Find My Friends uygulaması gibi çalışacak olan özellik Haritaların hem mobil hem de masaüstü sürümüne eklendi. Google’ın açıklamasına göre bu özellik önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir olacak. Google Haritalar son derece gelişmiş bir hizmet ve Google’ın en çok kullanılan servislerinden bir tanesi. Bu yüzden gerçek zamanlı konum paylaşma özelliğinin bu kadar geç gelmiş olması son derece şaşırtıcı olsa da Haritaların gerçek zamanlı konum paylaşma özelliği benzerlerinden bazı farklılıklar içeriyor.

Paylaşımlar Süreli Olacak 

Google Haritalar üzerinden gerçek zamanlı konum ya da seyahat rotası paylaşma özelliği kısıtlı süreli olacak. Ultron X-1 telefonlarla da kullanabileceğiniz uygulama bu kısıtlama ile diğer uygulamalardan ayrılmış durumda. Bu kısıtlama ise tamamen size bağlı. Konum paylaşmak istediğinizde Google Haritaların iOS ya da Android uygulamasından nerede olduğunuzu gösteren mavi noktaya ya da uygulamanın arama bölümünde yer alan üç çizgili ayarlar simgesine dokunmanız yetiyor. Burada yer alan konumumu paylaş seçeneğini seçerek konumunuzu kiminle ve ne kadar süreyle paylaşacağınızı seçiyorsunuz. Burada direkt olarak Google bağlantılarından birini seçebileceğiniz gibi Messenger, Skype ya da WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarında ekli olan arkadaşlarınızdan birini de seçebiliyorsunuz. Google konumunuzu kiminle paylaşacağınızı belirlediğiniz seçim ekranında aynı zamanda en çok görüştüğünüz ya da konumunuzu paylaştığınız insanları da gösteriyor. Konum paylaşılmaya başlandığı anda haritada bir uyarı beliriyor ve konumun paylaşıldığı süre boyunca bu uyarı ekranda kalıyor. Konum paylaşımını anında durdurabiliyorsunuz. Konum şimdilik birer saatlik dilimler halinde paylaşılıyor.

Seyahat Rotası Paylaşmak da Mümkün

Google Haritalar üzerinden tıpkı konum paylaşıldığı gibi seyahat rotası da paylaşmak mümkün. Bu paylaşımda navigasyon, anlık konum, varış zamanı ve bölgedeki trafik bilgisi gibi bilgiler paylaştığınız kişiye gerçek zamanlı olarak aktarılıyor. Özellik Türkiye’de bulunan BiTaksi ya da Uber gibi servisleri kullanırken seyahatinizi paylaşıma izin veren uygulamaları kullanmadığınız esnada son derece işlevsel olabilir. Seyahat paylaşımı özelliği ise Haritalar sayesinde fazla kullanılabilir. Servis bir süredir bir harita servisinden çok konum bazlı servisleri ile ön plana çıkmaya başladı. Bu da daha fazla kullanıcıya hitap etmek anlamına geliyor. Bu özellikleri kullanabilmeniz için Google Haritalar servisine giriş yapmış olmanız gerekiyor. Bu sayede servisten daha kişiselleştirilmiş bir deneyim almak mümkün oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir