Home Teknoloji Google İnternet Trollerine Karşı Savaş Açtı
Google İnternet Trollerine Karşı Savaş Açtı

Google İnternet Trollerine Karşı Savaş Açtı

0
0

Google internet trollerine karşı bir yapay zeka projesi üzerinde çalışmalar yapıyordu. Sonunda bu çalışmalar üçüncü parti geliştiricilere de açıldı.

Bu sayede yapay zekanın çok daha hızlı bir şekilde gelişmesi ve yaygınlaşması bekleniyor. Google’ın Perspective adını verdiği yazılım sayesinde tüm yayıncıların alt kısmında yer alan taciz, hakaret ve aşağılayıcı yorumların yönetilmesi kolaylaşacak ve bu süreç daha otomatize hale gelecek. Google’ın Jigsaw birimi ile beraber internette tacizle mücadele ekibi tarafından bir yıldan daha uzun süredir geliştirilen Perspective API makine öğrenimi teknolojisi kullanıyor bu teknoloji sayesinde Perspective örneklerden yola çıkarak kendine kendine öğrenebiliyor. Aynı zamanda herhangi bir filtreleme uygulamasından çok daha doğru çalışıyor. Bu sayede daha kesin sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Son Derece Hassas

Yapay zeka problemli yorumları tespit edebiliyor. Ayrıca zararlı yorumların arasından hangisinin daha kötü hangisinin daha tolere edilebilir olduğunu da öğrenebilme özelliğine sahip. Bununla beraber sürekli olarak arkaplanda çalışmakta olan sistem zararlı yorumları anında kaldırıyor ya da askıya alıyor. Sürekli çalışmakta olduğu için aynı zamanda insan moderatörlerden daha hızlı aksiyon alabiliyor. Günde binlerce yorumun geldiği büyük internet siteleri bu sayede herhangi bir problem yaşamadan gerekeni yapmış oluyor. Perspective dünyanın büyük yayıncıları tarafından şu anda aktif bir şekilde kullanılıyor. Perspective yazılımını kullananların başında The New York Times, The Guardian ve The Economist gibi tüm dünyaca bilenen yayınların internet siteleri yer alıyor. Google’ın hedefi ise sadece internet siteleri ile sınırlı değil. Google aynı zamanda bu ve buna benzer araçları çevrimiçi tacizin ve lincin son derece sık rastlandığı Facebook ve Twitter gibi milyonlarca kullanıcısı olan sistemlere entegre etmek istiyor.

Çok Hızlı Yayılacak

Bu projenin geliştiricilere açılması ile beraber artık çok daha fazla insan bu proje kapsamında geliştirmeler yapacak. Bununla beraber sistemin hem genişlemesi hem iyileşmesi hem de yaygınlaşması bekleniyor. Google’ın Conversation AI girişimi ile bu proje paralel yürüyor. Google, Conversation AI girişimi ile beraber taciz ve saldırıların olmadığı, internette özgür düşünce tartışma ortamının yaygınlaşmasını amaçlıyor ve bu doğrultuda çeşitli çalışmalar yapıyor. Perspective şu anda İngilizce olarak kullanılıyor. Ancak üçüncü parti geliştiricilere açılmasının bir diğer avantajı da çabuk gelişmesi olduğu için yapay zekanın yakında diğer dillerde de kullanılabilir olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir