Home Mobile Google, Now Başlatıcıyı Marketten Kaldırıyor
Google, Now Başlatıcıyı Marketten Kaldırıyor

Google, Now Başlatıcıyı Marketten Kaldırıyor

0
0

 

Android’in basit bir görünüme kavuşmasını ve orijinal ana ekranı kullanmayı sağlayan Google Now Launcher kullanımdan kalıyor. 2014’ten beri kullanımda olan başlatıcı artık şirketin Android uygulama marketi PlayStore’da yer almayacak.

Şirket şimdiden donanım üreticilerine uygulamanın 2017’nin ilk çeyreğinde kaldırılacağını duyurmaya başladı. Başlatıcıya sahip olan cihazlar başlatıcıyı kullanmaya devam edecek ancak uygulama artık PlayStore’da yer almayacak. Ultron X-1 gibi Android kullanıcıları 2017’nin ilk çeyreğinden sonra Google Now’a erişemeyecek. Şirketin şimdilik Play Store’da iki adet başlatıcısı bulunuyor. Bunlar Now Launcher ve Pixel Launcher. İki uygulamada ana ekran için önemli bir kod bulundurmuyor. Sadece aktifleştirici içeriyor.

Çok Farklı Değil

Aslında iki uygulama da alt yapı olarak birbirine benzer. İki uygulamanın içerisinde de şirketin arama uygulaması yer alıyor. Sadece görünüşte bazı farklılıklar ortaya çıkıyor. Pixel Launcher’ın ise henüz diğer kullanıcılara açılıp açılmayacağı belli değil. Eğer açılırsa başlatıcıyı Ultron X-1 gibi Android işletim sistemine sahip bütün telefonlar çalıştırabilecek. Şirket, arama uygulamasına başlatıcıyı entegre ederek Android’in ana arayüzünün aramanın daha da derinlerine işlemesini hedefliyor. Google Now kalktığında sesli komut sisteminin kullanılıp kullanılmayacağı henüz belli değil. Ancak bununla beraber şirketin geçen yıl düzenlediği I/O geliştirici konferansında duyurduğu Google Assistant kullanılabilir olabilir.

Ekosistem Oluşturmak

Şirketin amacı Android üzerinde bir ekosistem oluşturmak. Bu ekosistem ile beraber kullanıcılar artık Ultron X-1 gibi yüksek donanıma sahip akıllı telefonlarında Google hesaplarıyla beraber bütün servisleri rahatça kullanabilecek. Bunların arasında YouTube’da video izlemekten takvim uygulamasında hatırlatıcı oluşturmaya kadar her şey yer alıyor. Google her ne kadar sadece bir arama şirketi olsa da Google Assistant’ı aramanın geleceği olarak görüyor ve Android kullanıcılarına bu konuda bir çok yenilik sunmayı hedefliyor. Google Now her ne kadar 2014’ten beri kullanımda olsa da artık değişikliğin vakti geldi gibi gözüküyor. Özellikle son yollarda materyal tasarımın ön plana çıkması ile beraber bu değişiklikler bekleniyordu.

Kolay Kullanım

Ultron X-1’in kolay kullanımı hedef alan arayüzü bir çok kullanıcının aradığı şeyi kolayca bulmasını sağlıyor. Ayrıntı açıklamaların yer aldığı ayar bölümünde herhangi bir kafa karışıklığı yalanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Kullanıcıları yormadan ve en az hareketle istediği bütün şeyleri yapması göz önünde bulunduruluyor. Bu sayede kullanıcılar karmaşık menülerde kaybolmadan basit ve sade tasarımla istediği herşeyi hızlı bir şekilde yapabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir