Home Teknoloji Google Play Store’da Satış Fiyatı Politikasını Değiştirdi
Google Play Store’da Satış Fiyatı Politikasını Değiştirdi

Google Play Store’da Satış Fiyatı Politikasını Değiştirdi

0
0

 

Google artık geliştiricilere uygulama fiyatları konusunda daha esnek davranacak. Değişiklik kısa sürede uygulanmaya başlanacak.

Geliştiriciler indirime soktukları uygulamaların eski fiyatlarını ve yeni fiyatlarını gösterebilecek ve aynı zamanda indirimin ne kadar süre boyunca geçerli olduğunu da girecek. Aslında bakarsın geliştiriciler bu özelliği bir süredir istiyordu. Yani bu özellik için geç bile kalındı demek mümkün. Play Store içerisindeki televizyon şovları gibi diğer içeriklerde bu özellik bir süredir vardı. Ancak geliştiricilerin indirim yapmak istediklerinde fiyatları elle girmesi gerekiyordu. Bu özelliğin olmaması kullanıcıların da kafasını karıştırmaktaydı. Kullanıcılar ne kadar indirim yapıldığını ya da uygulamanın eski fiyatını göremiyordu. Aynı zamanda indirimin ne kadar süreceği bilgisi de uygulama sayfasında yer almıyordu. Ultron X-1 gibi Android işletim sistemine sahip telefon kullanıcılarına yakında bu özellik dağıtılacak.

Kullanıcı Dostu

Play Store bu yapısıyla beraber artık hem kullanıcı hem de geliştirici dostu olarak kabul edilebilir. Uygulamaların satın alma butonunun üzerinde liste fiyatı yer alacak. Altındaki satın al butonun da ise inidirimli fiyat gözükecek. Aynı sayfada indirimin hangi gün sonlanacağı bilgisi de yer alacak.Böylelikle kullanıcılar hangi tarihe kadar bu fiyattan uygulamayı satın alabileceğini görecek ve kötü bir sürpriz ile karşılaşmayacak. Ancak Google olası kötüye kullanımın da önüne geçmek için bazı önlemler almamış değil. Bu konuda geliştiricilere bazı kısıtlamalar yolda.

 

Önemli Önlemler Alındı

Google, Play Store’u kötüye kullanımdan olabildiğince uzak tutmak istiyor. Bunun içinde yeni özelliği için bazı önlemler aldı. Yakında Ultron X-1 kullanıcılarının de deneyimleyebileceği bu özellik  sadece geliştirici tarafında kısıtlanmış durumda yani kullanıcılar için bir problem yok. Geliştiricilerin sahte indirimlerle kullanıcıları kandırmaması için kalıcı şekilde indirim yapmak yasak. Ayrıca indirim miktarı uygulamanın satış fiyatından en az %30 daha fazla olmalı İndirimin süresinde de bir kısıtlama getirildi. Anlık indirim yapmak yasak. Geliştiricilerin yaptıkları indirimler en az bir gün boyunca sürmeli. Diğer tarafından sürekli indirimin önüne geçmek içinde en fazla 8 günde indirim sona ermeli. Geliştiricilerin diğer bir indirim yapabilmeleri için son yaptıkları indirimin bitiş tarihinden itibaren 30 gün geçmesini beklemesi gerekiyor. Son olarak bu indirimler sadece uygulamanın satış fiyatında uygulanabilir ve uygulama içi satın alımlara uygulanamıyor. Bu bakıldığında küçük bir güncelleme ama son derece kullanışlı. Geliştiricilerin uygulamalarını öne çıkarmaları için yeni bir fırsat. Ultron X-1 gibi Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları için ise büyük avantaj.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir