Home Güncel Google Robotların Dünyayı Ele Geçirmemesi için Önlem Alıyor
Google Robotların Dünyayı Ele Geçirmemesi için Önlem Alıyor

Google Robotların Dünyayı Ele Geçirmemesi için Önlem Alıyor

0
0

Bilimkurgu filmlerinin kötü sonu olan robotların dünyaya geçirme senaryosu Google tarafından önlenecek. Terminatör izleyenlerin aşina olduğu bu durum başımıza gelmeyecek.

Skynet’in ne olduğunu bilmeseler de büyük ihtimalle herkes hayatında bir kez duymuştur. Terminatör filmini izleyenler ise kesinlikle bu konuda fikir sahibidir. Skynet, Terminatör filminde insanları yok etmeyi hedefleyen ve bütün makineleri yönetebilen bir yazılım ağı olarak karşımıza çıkıyor. Yapay zeka konusunda ise genel olarak anlayış ikiye ayrılıyor. Yapay zekanın gelecek olduğunu düşünen ve bu alanda yazılımlarını güçlendirmek isteyen Google, Facebook ve Microsoft gibi şirketler yapay zekalarını daha da akıllı hale getirmek için para harcıyor. Diğer tarafta Elon Musk ve Stephen Hawking gibi kişiler ise yapay zeka teknolojisinin dünyanın sonunu getireceğini düşünüyor. Bu kesim yapay zekanın şeytan çağırma ayini gibi bir şey olduğunu belirtiyor.

Yapay Zekalara Kapatma Butonu

Bu iki taraf birbiriyle daha uzun süre tartışacağa benziyor ancak diğer taraftan Google yapay zeka konusunda ilginç bir adım attığını açıkladı. Yapay zekaya en çok yatırım yapanlardan ve en gelişmiş yapay zeka çalışmalarından birine sahip olan Google, DeepMind adını verdiği yapay zeka yazılımına olası bir hata sonucunda yaşanan problemi anında çözüme kavuşturacak bir kapatma butonu ekleyebilir. Geliştirilen bir yapay zeka eğer insanlığın sonunu getirmek gibi bir harekete geçme çalıştığı takdirde bu buton son derece kullanışlı olabilir. Bu her ne kadar bir geyik olsa da aslında böyle bir özellik güvenlik açısından son derece önemli yapay zeka teknolojisi yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Siri, Alexa, Cortana, Google Assistant bunun ilk adımları olarak düşünülebilir ve bu sistemler şimdiden hakkımızda hemen hemen her şeyi biliyor. Yaşanacak bir güvenlik açığı anında bu bilgilerin sızdırılması önlenebilir.

Böyle Bir İhtiyaç Ortaya Çıkacak

Bu buton şu anda bir yapay zekanın öğrenemeyeceği veya bir insan olmadan yapamayacağı bir kapatma düğmesi olacak. Çünkü Oxford Üniversitesi’nin Future of Humanity enstitüsü önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu plan doğal bir ihtiyaç haline geleceğini düşünüyor. Önümüzdeki yıllarda yapay zekalar insan seviyesine geldiğinde çok daha iyi geri bildirimler verebilecek ve bu geri bildirimlerle daha iyi bir yapay zeka gelişecek. Yapay zekalar öğrendikçe yeni yapay zekalar yapabilecek hale gelebilecek ve bu durumun önüne geçilemeyecek gibi duruyor. Google bu konuda bir adım atarak tüm bu kaos yaşanmadan bir önlem alabilir. Bir çok kişi tarafından paranoyak olarak görülen Elon Musk, Google yöneticilerinin çok eski ve yakın bir arkadaşı. Musk bir açıklamasında Google’dan çok korktuğunu belirtmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir