Home Güncel Hareketli Gökdelen Yeşil Enerji ile Çalışacak
Hareketli Gökdelen Yeşil Enerji ile Çalışacak

Hareketli Gökdelen Yeşil Enerji ile Çalışacak

0
0

 Gelişen teknoloji ile modernleşen dünyada birbirinden ilginç mimari tasarımlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde gördüğümüz bu yapılar çevreci olmaları ile dikkat çekiyor. Çevreci yapılara her gün yenisi ekleniyor. Hareketli gökdelen çevreci duruşu ile dikkat çekiyor.

Birbirinden uzun gökdelenler artık şehir merkezlerini birer cazibe merkezi ve ilgi odağı haline getiriyor. Bunların bir çoğunun bulunduğu Dubai’ye bir yenisi daha eklenecek hem de oldukça ilginç bir tane. Dinamik bir yapıya sahip olacak olan bu gökdelen dünyanın ilgi odağı haline gelebilir. Her ne kadar biraz geç kalınmış olsa da artık sürdürülebilirlik dünyada olması gereken yere hızla geliyor. Artık ülkeler fosil yakıtları geride bırakıp yeşil enerji elde etmenin peşinde koşuyor. Yapılacak olan bu dinamik gökdelen de harcadığı enerjiyi tamamiyle doğal kaynaklardan elde edecek.

Enerji Ön Planda

Son yıllarda artık yapılan gökdelenlerin en önemli özellikleri harcadığı enerjinin bir kısmını ya da tamamını üretebiliyor olması. Hem de tamamen doğal kaynakları kullanarak. Çin’de gördüğümüz dikey orman, İzlanda’nın biyolojik toplulukları ve güneş enerjisi ile kaplanmış yüzen adalar geleceğin ayak izleri olarak görülüyor. Dubai’de yapımına başlanan dinamik gökdelen de bunlardan bir tanesi olacak. Yaklaşık olarak 420 metre yüksekliğinde olacak olan bu gökdelenin çatısı tamamen güneş panelleri ile kaplanacak. Katlar arasına ise gizlenmiş olarak 48 ayrı rüzgar türbini eklenecek. Bu sayede gökdelen tüm enerji ihtiyacını doğal kaynakları kullanarak elde etmiş olacak. Hedeflenen ise binanın harcadığı enerjinin on katını üretmek.

Tamamen Hareketli

Gökdelende süper lüks bir otel ve rezidanslar yer alacak. Bu rezidansların en önemliği özelliği ise manzaralarının değiştirilebilir olması olacak. Ev sahipleri evin konumunu 360 derece değiştirebilecek. Bu sayede evlerin cephesi herhangi bir yöne bakabilecek. Ancak bu lüks yanında bir maliyet ile geliyor. Buradaki rezidanslar 30 milyon dolardan başlayan fiyatlara sahip. Aslında 2010 yılında başlaması gereken proje 7 yıl gibi büyük bir gecikmeyle de olsa hayata geçmeye başladı. Önümüzdeki yıllarda bittiğinde ise kullanıma sunulacak. Projenin kesin bir bitiş tarihi var ancak gecikmeler de yaşanabilir. Hem sürdürülebilir hem de modern inşaat alanına yeni bir nefes getirecek olan bu gökdelen Dubai gökyüzündeki yerini aldığında oldukça ilgi çekecek. Hızla gelişen şehirde her yönden manzaraya sahip olacak olan gökdelen aynı zamanda kendisi gibi şehri de hareketlendireceğe benziyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir