Home Sosyal Medya Instagram İçin Yeni Özellikler Geliyor
Instagram İçin Yeni Özellikler Geliyor

Instagram İçin Yeni Özellikler Geliyor

0
0

Facebook gün geçtikçe Instagram için geliştirme yapmaya devam ediyor. Popüler fotoğraf paylaşım sitesi Instgram’a iki büyük yenilik duyuruldu.

Özellikle son bir sene de inanılmaz bir başarı yakalayan Instagram bu başarının meyvelerini topluyor. 600 milyondan fazla kullanıcıya sahip platformda 1 milyon reklam veren ve 8 milyon işletmenin işletme profili bulunuyor. Son 1 ayda toplamda 120 milyon kişi direkt olarak bu işletme profilleriyle etkileşime geçti. Bu etkileşimler e-posta gönderme, direkt adres alma, siteye tıklama, telefon ile arama veya platform üzerinden direkt mesaj gönderme olarak kabul ediliyor. Hızla büyümeye devam eden platforma gelen yeni özellikler daha fazla kullanıcıya hitap edecek şekilde.

Rezervasyon Özelliği

Instagram, Snapchat’ten sonra Yelp’e de rakip olma yolunda ilerliyor gibi. Rezervasyon özelliği ile beraber artık işletmelerden randevu alma seçeneği getiriliyor. Yapılan açıklamaya göre işletme profillerinde “Randevu” butonu yer alacak. Bu butona tıklandıktan sonra alınacak hizmet seçilecek. Bunun arkasından ise fiyatlar ekrana gelecek ve tarih seçilerek rezervasyon tamamlanacak. Rezervasyona ilişkin onay e-postası gönderilecek. Geriye kalan şey ise saatinde randevuya gitmek. Alınacak hizmetin karşılığında yapılacak olan ödeme işletme de yapılacak ancak platforma bir de ödeme sisteminin gelmemesi için hiçbir sebep yok. Bu sayede platform yemek, kedi ya da selfie fotoğraflarının paylaşıldığı bir yer olmaktan çıkacak resmi anlamda kullanıcılarına hizmet vermeye başlayacak. Özellik henüz tasarım aşamasında o yüzden pek bir detay verilmemiş durumda. Fakat kullanıcıların işletmelerden aldıkları hizmetleri puanlayabileceği bir de beğeni sistemi olması bekleniyor.

Canlı Yayınları Kaydedin

Instagram’ın Hikayeler kısmında Ocak ayından beri canlı yayın yapmak mümkün ancak bu canlı yayınlar bittikten sonra uçup gidiyordu ve kaydedilmiyordu. İlk olarak Aralık ayında gelen Hikayelerde yer alan fotoğrafları telefona kaydetme özelliği şimdi de canlı yayınlara geldi. Artık Instagram’da yapılan canlı yayınları bittikten sonra kaydetmek mümkün olacak. Bu sayede yayınlar daha sonra da izleyebilecek. Video bittikten sonra sağ üst kısımda yer alan Kaydet butonu ile yayının tamamı telefona kaydedilecek. Uygulama üzerinden bu videoya erişmek mümkün değil. Yayın direkt olarak telefona kaydedilecek ve böylelikle yayınları sadece kaydeden kişi kendi telefonundan kaydedecek. Şirket henüz canlı yayın kullanım istatistiklerini paylaşmış değil. Ancak bu özellik yeni sayılır. Kaydetme özelliği ise şimdilik bir grup kullanıcıya sahip. Yakında ise tüm kullanıcılara gelecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir