Home Sosyal Medya Instagram’a Yeni Reklam Kapısı

Instagram’a Yeni Reklam Kapısı

Instagram’a Yeni Reklam Kapısı
525
0
I

Instagram’a Yeni Reklam Kapısı

Instagram geçtiğimiz hafta uygulamanın Hikayeler kısmında yer alan bölüme tam ekran reklamlar almaya başladı. 5 ay önce kullanıma açılan Hikayeler bölümünün günlük 150 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Instagram Bussiness Tools üzerinde Hikayelerde yer alan istatistikler de bulunuyor. Bu istatistiklerde gönderiye erişim, etkileşim, verilen cevaplar ve her gönderinin ne kadar süreyle görüntülendiği yer alıyor. Kullanıcılar her 5 Hikayeden birisine mesaj atıyor. Ayrıca yapılan açıklamaya göre şu anki kullanıcıların %70’i en az bir markayı takip ediyor. Instagram geçen sene 600 milyon kullanıcı barajını aştı. Bu kullanıcıların 100 milyonu ise son 6 ayda kayıt oldu. Sosyal medya platformu ise 2010 yılında kullanıma açtı.

Reklamlar Nasıl Gösterilecek?

Buradaki reklam kullanımı şu anda test aşamasında ve sadece 30 müşteriden reklam var. Bu markaların arasında Capitol One, Maybelline New York, Buick, Netflix, Qantas ve Yoox gibi firmalar yer alıyor. Airbnb benzer ilgiye sahip kullanıcılara platformda nasıl yardımcı olabileceğini anlatan 15 saniyelik tam ekran video yayınlıyor. Şirketin hedef kitlesi ise 25-44 yaş aralığındaki kadın ve erkekler. Diğer şirketlerin reklamları da böyle yer alıyor.

snapchat

Snapchat Esintileri

Instagram’ın Hikayeler kısmı aslında Snapchat’in Hikayeler kısmının birebir aynısı. Snapchat kendi platformunda SnapAds adını verdiği reklam sistemini rahatlıkla uyguluyor. Burada yer alan reklamlar 15 saniyelik videolar ya da 5 saniyelik küçük görüntüler şeklinde. Süreler oldukça kısıtlı olduğu için internette yer alan reklamlar çok daha dolu olmak zorunda. Instagram’ı özellikle Hikayeleri kullanan kullanıcılar anlık olarak iletişime geçmek isteyenler. Bu yüzden bu kısımda yer alacak olan reklamların çok daha başarılı olması bekleniyor. Şirket geçtiğimiz son baharda kullanıcı etkileşimini arttırmak için Boomerang özelliğini duyurmuştu. Boomerang ile kullanıcılar anlık olarak çekilen çoklu fotoğraflar ile hareketli görüntüler oluşturabiliyorlar. Boomerang ile çekilen görüntüler Hikayeler üzerinden de yayınlanabiliyor. Bu demek oluyor ki burada yer alacak olan reklamlar Boomerang görüntüleri şeklinde de olabilir. Facebook’un gelirlerinin büyük bir kısmının reklamdan olduğunu düşünürsek şirket Instagram’da yer alacak olan bu yeni reklamlar ile beraber finansal yapısını oldukça güçlendirecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir