Home Genel IPS Panel Nedir?

IPS Panel Nedir?

IPS Panel Nedir?
0
0

Son dönemde monitörlerde ve telefon ekranlarında ön plana çıkan bir terimler arasında yer alan IPS oldukça dikkat çekici bir ekran modeli olarak biliniyor. UltronX-1 4.5G modellerinde de yer alan paneller sunduğu görüntü kalitesi ile beğeni topluyor. TN panellerin dar bakış açısı ve yetersin renk genişliği olmasından dolayı IPS teknolojisi 1996 yılında hayatımıza girdi. Bu teknoloji ile beraber 178 dereceye kadar görüş açısı elde edilmiştir. Ayrıca IPS paneller TN panellere göre çok daha doğal bir renk paleti içeriyor. Özellikle akıllı telefon ile beraber ortaya çıkan batarya ömrü problemi yine IPS paneller ile ortadan kalkıyor. IPS panellerin düşük enerji tüketimi sayesinde bu ekrana sahip olan telefonlar daha uzun bir batarya ömrü sunuyor. Uzun süre boyunca profesyoneller tarafından kullanılan IPS paneller akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber daha çok kullanıcının hayatına girmeye başladı. UltronX-1 4.5G modelinde de yer alan IPS ekran telefondan aldığınız zevki maksimuma çıkarıyor.

IPS Panelin TN ve VA Panellere Göre Farkı

Eski model dokunmatik ekranlı cihazlarda ekrana biraz bastırdığınızda sanki bir su dalgalanması gibi renklerde dalgalanma olur. Bu etki TN ve VA paneller ortaya çıkar. IPS panellerde yer alan kristaller birbirine dikey olarak değil yatay şekilde paralel olarak yerleştirildiği için bu tarz bir renk bozulması IPS panellerde ortaya çıkmamaktadır. Ayrıca TN ve VA panellerde yer alan hızlı görüntülerde arka plan flu bir hal alırken IPS panellerde herhangi bir keskinlik kaybı yaşanmaz. Benzersiz kesinlik ve detay UltronX-1 gibi modern akıllı telefonlarda tercih edilen ekran özellikle oyunlarda ve videolarda diğer panellerle olan farkını anında ortaya koyuyor. İlk nesil IPS panellerde VA ve TN panellere göre yüksek bir gecikme süresi elde edildiği için görüntüde hayaletlenme olurken yeni nesil IPS ekranların düşük gecikme süresi sayesinde bu problem de ortadan kalkmıştır.

IPS Panel Çeşitleri

Yaklaşık olarak 20 yıldır hayatımızda olan IPS paneller teknoloji geliştikçe ilerlemeye devam etmektedir. Bu süre içerisinde S-IPS, AS-IPS, H-IPS, e-IPS, UH-IPS, H2-IPS, S-IPS II ve p-IPS gibi paneller geliştirilmiştir. Aslında kulağa çok farklıymış gibi gelse de bu çeşitler arasında çok temel bazı farklar vardır. S-IPS daha iyi bir tepki süresine sahiptir ve günümüzde en çok kullanılan paneldir. AS-IPS az bulunur ve en iyi tepki süresine sahip paneldir. H-IPS’te tek fark piksellerin diziliminin yatay olarak yapılmasıdır. E-IPS en yeni panel çeşididir ve en ekonomik olandır. UH-IPS ve H2-IPS aslında aynı teknolojiye verilmiş farklı isimlerdir ve daha az siyah alan barındırmaktadır. S-IPS II en az alana sahipken p-IPS ise performans panelidir. Bu panel 16.7 milyon adet rengi gösterebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir