Home Güncel Kızıl Saçlı Emoji Düzenlemesi Yolda
Kızıl Saçlı Emoji Düzenlemesi Yolda

Kızıl Saçlı Emoji Düzenlemesi Yolda

0
0

Kızıl saçlıların emoji kullanırken yaşadığı dertlerden bir tanesi de aslında hiç kızıl saçlı emoji olmamasıydı. Kızıl saçlı kullanıcılar yüzlerce emoji seçeneği arasından kendilerine uygun bir tane bile emoji bulamıyordu.

Doğuştan kızıl saçlı olan kullanıcılar bir süredir internette bu durumu zorluktan çok ayrılıkçılık olarak gördüklerini belirtiyordu. Dünya nüfusunun sadece %1-2 gibi küçük bir kesimini oluşturan kızıl saçlıların internetten yaptıkları kampanyalar sonunda seslerini duyurmaya yardımcı oldu. Silikon Vadisi’nde artık kızıl saçlı emoji konusu ciddi bir biçimde dile getirilmeye başlandı. Yapılan ardı arkası kesilmez ısrarların sonucunda Apple kızıl saçlı emoji konusunu Unicode Consortium’un teknik komitesi (UTC) ile görüşmek için bir toplantı yapacak.

Şikayetler Giderek Arttı 

Bütün emojilerin açıklamaları ve anlamları ile yer aldığı bir emoji ansiklopedisi olan Emojipedia’nın kurucusu Jeremy Burge yaptığı açıklamada özellike son üç ayda kızıl saçlı emojilerin olmamasının kullanıcıların en büyük şikayeti haline geldiğini belirtti. Özellikle son güncellemeden sonra bırakın kızıl saçlı emojiyi kızıl saça yakın bir saç rengi dahi kalmadığını düşünürsek bu şikayetlerin de artış göstermesi son derece normal gibi gözüküyor. Son yıllarda emojiler her kesime hitap edecek şekilde son derece çeşitlenmiş durumda. Özellikle eşitlik için yapılan bir çok çalışma ile genel olarak azınlık kesimin kendini emojiler ile daha fazla ifade edebilmesinin önü açıldı. Bnunla beraber kızıl saçlılara kayıtsız kalınması ise bu haklı isyanı ortaya çıkardı. Ancak bu küçük etkili bir zafer almış gibi gözüküyor.

Yerleştirme Nasıl Olacak?

Jeremy Burge yaptığı açıklamada yeni karakterlerin emojiler arasına nasıl yerleştirileceği konusunda kesin bir fikrinin olmadığını ama bir kaç tahmin yürüttüğünü belirtti. Sadece beyaz tenlilerin değil bir çok kesimin kızıl saça sahip olduğunu göz önünde bulundurursak Burge panele kızıl saçlı bir emoji yerleştirileceği ve onun üzerinden ten rengi seçimi yaptırılacağını düşünüyor. Çoğunluğa hitap etmek her zaman daha kazançlı ya da daha kullanışlı olabilir. Ancak sürekli dalga geçilen doğuştan kızıl saçlı birinin sohbet araçlarını kullanırken kendini istediği gibi ifade edememesi önemli bir problem. Teknoloji bu yönden son derece güzel bir şekilde gelişiyor. Hayatta son derece önemsiz olarak görülen emojilerin bile insanların mutluluğunda önemli bir yer teşkil ediyor. Teknoloji hayatı daha eşitlikçi hale getirmeye devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir