Home Güncel Mark Zuckerberg, Facebook’un Zararlı İçerikleri konusunda Konuştu
Mark Zuckerberg, Facebook’un Zararlı İçerikleri konusunda Konuştu

Mark Zuckerberg, Facebook’un Zararlı İçerikleri konusunda Konuştu

0
0

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg dün North Carolina A&T University’de yaptığı konuşmada Facebook’ta yer alan yalan haberlerin ve yanlış bilgilendirmelerin üzerine konuştu.

Zuckerberg yaptığı açıklamada kendilerinin bir çok insan tarafından tıklandığı için bu yanlış içeriklere yer verdikleri gibi bir söylentinin dolandığını ifade etti. Bu söylentinin saçmalıktan başka bir şey olmadığını açıkladı. Zuckerberg ayrıca kendi topluluklarında kimsenin bu tarz zararlı içerikleri istemediğini belirtti ve Facebook’un da bu içeriklerden dolay aslında bir kurban olduğunu söyledi. Platformda bu tarz içeriğe kesinlikle izin vermediklerini ve ayrıca bu içeriklerin kaldırılması için herşeyi yaptıklarını dile getiren Zuckerberg bu konuda yakında yapay zeka teknolojisine başvuracaklarını da belirtti.

Her Eyalete Gidecek

Mark Zuckerberg her yeni yılın başında kendine bir hedef belirliyor ve yıl sonuna kadar bu hedefine ulaşmaya çalışıyor. Geçen sene kendisine akıllı ev yapmak isteyen Zuckerberg yıl sonunda Iron Man filminde olduğu gibi Jarvis isimli bir yapay zeka ile karşımıza çıkmıştı. Ondan önceki sene ise Çince öğrenmişti. Bu sene de Zuckerberg her eyaleti gezerek insanlarla beraber buluşmayı hedefledi ve bu toplantıları da hedefi doğrultsunda düzeniyor. Bu etkinlikler Zuckerberg’ün kendi Facebook sayfasından calı olarak yayınlanıyor. Bununla ilgili yaklaşık olarak 1 ay önce 6000 kelimelik bir yazı yayınlamış ve bu yazı da Facebook’un yeni hedeflerini de açıklamıştı. Bundan dolayı Zuckerberg her fırsat bulduğun da bir eyalete gidiyor.

Neler Yapılabilir?

Amerikan Başkanlığı seçiminden Trump zaferle ayrıldıktan sonra okların bir kısmı Facebook’a çevrilmişti. Bunun nedeni ise sosyal medya sitesinde yer alan yanlış haberler ile kamuoyu oluşturulduğuydu. Bunun üzerine bu sene seçim yapacak olan Fransa ve Almanya sosyal medya platformlarını yanlış haberler konusunda kesin bir dille uyarmıştı. Facebook o zamandan bu yana sitesindeki bu zararlı içeriklerin sayısını azaltmak için çabalıyor. Bağımsız medya kuruluşları ile anlaşan sosyal medya sitesi bu kuruluşlara inceleme yaptırıyor. Kullancılar tarafından çok fazla şikayet alan haberleri inceleten firma ve bu kuruluşların cevabı sonucu içeriği sitesinden kaldırıyor. Zuckerberg ayrıca bir çok kullanıcının kendi görüşünü yansıtmadığı için doğru olan haberleri bile yanlış olduğu yönünde şikayet ettiğinden yakındı. Facebook’un buna bir çözüm bulması gerekiyor. Çünkü şu anda Almanya’da görüşülen yasa tasarısı sosyal medya sitelerine yüklü cezalar vermeyi içeriyor. Yasa tasarısı sosyal medyada yer alan yalan ve yanlış içeriklerden ötürü 500 milyon euroya varan tazminat cezası vermeyi ön görüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir