Home Teknoloji SpotMini ile Yeni Bir Hayata Hazırlanın
SpotMini ile Yeni Bir Hayata Hazırlanın

SpotMini ile Yeni Bir Hayata Hazırlanın

0
0

 

İnternet çağına alışmaya çalışan insanlar için büyük bir yenilik olan robot teknolojileri SpotMini ile evlerimize geliyor.

İnternetin adının bile çok az duyulduğu 90’lı yıllardan bu yana insan hayatında çok fazla şey değişti. İnsanlar eskiden ortaya çıkan gelişmeler yakından ve heyecanla takip edilirken günümüzde hiçbir gelişmeye şaşırmıyor. Robot teknolojileri her geçen gün ilerlerken önümüzdeki 10 yıl için beklenen robot teknolojileri insanların hayatlarını kolaylaştırmaya odaklanıyor. Özellikle sağlık ve üretim alanında çok fazla tercih edilen robot teknolojileri yakın gelecekte halka inmeye hazırlanıyor.

Ev İşleri Kolaylaşıyor

Google’ın ana şirketi Alphabet’in bünyesinde yer alan Boston Dynamics evlerde kullanılması için tasarladığı yeni robotu SpotMini için tanıtım yaptı. Evinizde terliklerinizi getirmeniz için eğitmenizi çalıştığınız sevimli köpeğinize benzeyen SpotMini oldukça başarılı. Hem eğitime ihtiyaç duymayan hem de terlik getirmekten çok daha fazlasını yapan SpotMini şirketin köpeğe benzeyen Spot’un gelişmiş versiyonu olarak tanıtılıyor. SpotMini’nin ev işleri konusunda yapabildikleri ise oldukça cazip. Boston Dynamics SpotMini’yi geliştirirken en sevilmeyen ev işlerini hedef almış gibi gözüküyor. Yalnız yaşamanın en büyük zoruluklarını ortadan kaldıran, kalabalık ailelerin iş bölümünde en istenmeyen görevleri çözen SpotMini biraz daha geliştikten sonra pek çok evin gözdesi olacağa benziyor. SpotMini’nin yapabildikleri arasında bulaşık makinesini yerleştirmek gibi sevilmeyen ev işleri yer alıyor. Tanıtımda oldukça hassas olan şarap kadehlerini bulaşık makinesine yerleştirirken görülen robot bu işte oldukça başarılı gözüküyor. Sadece bulaşık makinesi ile sınırlı değil. Çöpleri toplayan ve çöp kovasına atan SpotMini çöpleri dışarıya çıkarırken görüntülenmedi ancak robotun teknoloji bu tür işlevler için oldukça yeterli.

Varlığı Hissedilmiyor

Spot Mini oldukça sessiz bir robot olduğu için evlerde sıkça tercih edilecek bir ürün olacak. Boston Dynamics’in elektrikli olarak tasarıladığı robotun içerisinde hiçbir hidrolik sistem bulunmuyor. Bu sayede oldukça sessiz bir şekilde çalışan robotun varlığı sadece bulaşıkların sesisinden ya da çöp hışırtıları ile anlaşılabiliyor. Spot Mini üzerinden pek çok sensör bulunuyor. Yüksek manevra kabiliyeti ile kolayca hareket edebilen robot yere düştüğünde de kalkabiliyor. Toplam ağırlığı 29 kilo olan SpotMini ev ortamında rahatlıkla hareket edebilecek boyutlara sahip. İnsanlar evlerinde bir robotla birlikte yaşama fikrini henüz düşünmezken Boston Dynamics bu fikre alışmamız gerektiğini söylüyor. Tek şarj ile şimdilik 90 dakika çalışabilen robot için geliştirme çalışmaları ise devam ediyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir