Home Güncel Türkiye %91 Mobil Ödeme Kullanım Oranı ile Avrupa’da Lider Oldu
Türkiye %91 Mobil Ödeme Kullanım Oranı ile Avrupa’da Lider Oldu

Türkiye %91 Mobil Ödeme Kullanım Oranı ile Avrupa’da Lider Oldu

0
0

Visa aralarında Türkiye’nin de dahil olduğu toplam 19 Avrupa ülkesinde 36 binden fazla tüketici ile online olarak 2016 Dijital Ödemeler Araştırması gerçekleştirmişti. Türkiye’nin mobil ödeme sonuçlar ise oldukça dikkat çekiciydi

Visa’nın yaptığı bu araştırmanın sonuçlarına göre tüketicilerin dijital ödemelere olan adaptasyonlarının nasıl değiştiği ortaya çıkarıldı. Bu araştırmaya göre ödemelerini düzenli olarak mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiren bir nevi mobil ödeme yapan tüketicilerin sayısı üç kat artarak %18’den %54’e çıktı. Diğer taraftan mobil cihaz üzerinden hiç ödeme yapmadığını belirten kişilerin oranı ise son bir yılda %38’den %12’ye geriledi. Araştırmanın Türkiye sonuçları ise ülkemizde mobil cihazlar üzerinden yapılan ödemelerin gittikçe daha yaygın bir şekilde gerçekleştirildiği görülüyor.

Lider Konumda

Türkiye mobil ödeme kullanımında %91’lik oranıyla 19 Avrupa ülkesi arasında ilk sırada yer alıyor. Avrupa’nın mobil ödeme kullanım ortalaması ise %54. Araştırmada Türkiye’nin arkasından ikinci sırada %89 ile Danimarka ve %87 ile Norveç yer alıyor. Türk kullancıların %74’ü ise ödemelerini düzenli bir şekilde mobil cihazlar üzerinden yapıyor. Türkiye’deki tüketicilerin mobil cihaz tercihi ise akıllı telefonlardan yana. Araştırmaya katılan mobil ödeme kullanıcılarının %51’i mobil ödeme için akıllı telefonunu haftada birden fazla kez kullandığını belirtiyor. Ülkemizde mobil ödemelerin %43’ü ise tablet üzerinden gerçekleştiriliyor. Her ne kadar düşük bir oran gibi gözükse de Türkiye tablet kullanımında da diğer Avrupa ülkelerini geride bırakıyor.

Ödemeler Çok Çeşitli

Araştırmada ülkelerin mobil platform üzerinden hangi çeşit ödemeleri yaptığını da kapsıyor. Türkiye’den kullanıcıların mobil ödeme üzerinden en çok yaptığı harcamaların başında faturalar geliyor. Katılımcıların %79’u elektrik, su ve doğalgaz gibi fatura ödemelerini mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirdiğini belirtirken yüzde %68’i seyahat giderleri ve mobilya harcamaları için mobil cihazıları tercih ettiğini belirtmiş. Kullanıcıların %71’i yemek siparişi için mobil ödemeye başvurmuş ve %47’si de film, müzik veya televizyon programı satın almak için akıllı telefonunu kullanmış. Ayrıca kulanıcıların %77’si para göndermek için yine mobil cihazları tercih etmiş. Ankete ülkemizden katılan kullanıcıların %60’ı mobil cüzdanlarında en az 1 adet karta sahip. Gençler kredi kartlarının yanında banka kartlarını da mobil cüzdanlarına kaydediyor. 18-24 yaş aralığında yer alan gençlerin %33’ü sadece banka kartını mobil cüzdana kaydederken 45-64 yaş aralığındaki kullanıcıların sadece %14’ü banka kartlarını mobil cüzdanlara kaydediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir