Home Mobile WhatsApp’a Snapchat Özelliği Geliyor
WhatsApp’a Snapchat Özelliği Geliyor

WhatsApp’a Snapchat Özelliği Geliyor

0
0

Facebook bir süredir Snapchat’in beğenilen özelliklerini kendi ürünlerine getiriyor. Sırada ise popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp var. 2016 yılının Ağustos ayında Snapchat’in en popüler özelliklerinden birisi olan Hikayeler uygulamasına gelmişti.

Daha sonra Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger aynı özelliklere kavuştu ve son olarak da Facebook’un kendi uygulaması bu özelliği aldı. Ancak sosyal medya platformunun kendi uygulamasında hala bazı ülkelerde test edilmeye devam ediliyor. Özelliğin bütün kullanıcılara ne zaman geleceği ise bilinmiyor. Şimdi ise sıra WhatsApp’a geldi. Özellik WhatsApp’ın Android, iOS ve Windows Phone uygulamalarına gelecek. Ultron X-1 gibi yüksek megapikselli kameraya sahip akıllı telefon kullanıcıları artık WhatsApp üzerinden bu görüntüleri paylaşabilecek.

Kullanımı Kolay

Snapchat’te olduğu gibi WhatsApp’ta da bu özellik uygulama içersinden kamerayı kullanacak. Buradan fotoğraf çeken kullanıcılar çektikleri fotoğrafın üzerine metin, emoji ya da çeşitli çizimler ekleyebilecekler. Fotoğraf yeni gelecek olan Durum bölümünde yer alacak. Diğer kullanıcılar fotoğrafı buradan görüntüleyecek. Fotoğraf gönderildikten sonra 24 saat görüntülenebilecek daha sonra da kaybolacak. Kullanıcılar diğerlerinin gönderilerini direkt olarak buradan cevaplayabilecekler. WhatsApp, Facebook’un dünya çapında kullanılan ikinci büyük uygulamasıydı ancak bu özellik en son geldi. Hikayeler özelliği WhatsApp’ın 8. doğum günü hediyesi olacak. 24 Şubat 2009 yılında çıkan uygulamaya Hikayeler özelliği 24 şubat tarihinde gelecek. WhatsApp’ın son sürümüne sahip Ultron X-1 kullanıcıları Hikayeler özelliğini bu tarihten itibaren kullanabilecekler.

En Büyük Yenilik

 Hikayeler özelliği sekiz yıldır kullanılan WhatsApp’a gelen en büyük yenilik olacak. Snapchat çıktığı günden bu yana Hikayeler özelliği ile gençler arasında oldukça popüler oldu. Facebook da bu yaş aralığındaki kullanıcılardan pay almak istiyor. Sürekli Snapchat’in özelliğini kendi platformlarına getiren Facebook bu yüzden Snapchat’in kendisini büyütmek için yeni alanlar üzerinde geliştirme yapmaya zorluyor. 6 ay önce Instagram’a getirilen Hikayeler özelliği bir anda popüler oldu. Günümüzde 150 milyondan fazla Instagram kullanıcısı Hikayeleri her gün aktif olarak kullanıyor. Bu kullanım oranı da genellikle gençlerden oluşuyor. 2 Mart tarihinde halka açılacak olan Snapchat için bu haber pek de güzel bir haber olmadı. Bu sayede Facebook kullanıcılar arasındaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Özellikle artık Ultron X-1 gibi yeni model akıllı telefonlarda kameralar ön plana çıkmaya başlamışken bu tarz kamera özelliklerinin yaygınlaşması son derece normal. Genç kullanıcılar artık akıllı telefonların arama yapma ya da mesaj gönderme özelliğinden çok kamera özelliğini kullanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir