Home Güncel Yavaş İnternet Bağlantıları İçin Yeni Skype Geliyor
Yavaş İnternet Bağlantıları İçin Yeni Skype Geliyor

Yavaş İnternet Bağlantıları İçin Yeni Skype Geliyor

0
0

Microsoft yavaş internet bağlantılarında daha optimize çalışacak olan yeni Skype sürümü Skype Lite’ı çıkardı. Microsoftun yayınladığı yeni sürüm özellikle 2G bağlantılarda çalışıyor.

Hindistan’ın her yerinde hızlı internet bağlantısı yok aynı zamanda bağlantılar stabil değil bu yüzden büyük firmalar Hindistan’a özel çözümler geliştirmek zorunda kalıyor. Google da daha öne YouTube Go uygulamasını çıkarmıştı. Bu uygulamada kullanıcılar internete bağlandığında izlemek istediği videoları daha sonra izlemek üzere indiriyor. Microsoft’un uygulaması düşük donanımlı ve ucuz Android akıllı telefonlarda çalışmak üzere geliştirildi. Ultron X-1 gibi performanslı telefona sahip kullanıcılar ise mevcut Skype uygulamasını kullanmaya devam edecek. Microsoft’un bu amacı sürekli büyümekte olan Hindistan pazarından bir pay almak. Buradaki pazar teknoloji devlerinin ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde de Apple, iPhone modellerini burada üreteceğini duyurmuştu. Böylelikle ülkede ki varlığını geliştirmeyi amaçlıyor.

Uygulama Nasıl Olacak?

Skype’ın yeni uygulaması Hindistan’da düzenlenen Future Decoded etkinliğinde duyuruldu. Skype Lite normal Skype’ın yapabildiği görüntülü, sesli arama ve kısa mesaj hizmetlerini sunacak. Microsoft, Skype Lite uygulamasında Hindistan için özel geliştirilmiş olan chatbotların da olacağını açıkladı. Bu chatbotlar yapay zeka teknolojisi ile çalışacak ve ülkedeki kullanıcıların hizmetine sunulacak. Bu botlar internet bağlantısı yokken de kullanılabilecek. Kullanıcılar yapay zeka üzerinden güncel haberlere ve içeriklere ulaşabilecek. Böylelikle internet olmasa da iletişim kesilmeyecek. Uygulamaya Hindistan’ın dijital kimlik sistemi Aadhaar’da entegre edilecek. Kimlik numarası gibi olan Adhaar kullanıcıların kimlik doğrulamasında kullanılacak. Görüşmeden önce doğrulama için kullanılacak olan numara görüşme sona erdiğinde sistemden silinecek. Bu sayede bilinmeyen numaralardan arama gelmesi gibi bir durum da olmayacak.

İlgi Çeken Pazar

 Hindistan’ın 1.25 milyarlık nüfusu var ve bu nüfusun sadece 300 milyonunda akıllı telefon bulunuyor. Burada yatan potansiyel büyük şirketler tarafından kullanılmaya çalışıyor. Facebook da Hindistan gibi stabil internet bağlantısına sahip olan ülkeler için bir uygulama geliştirmişti ancak bu uygulama ülke yetkilileri tarafından tekel oluşturabileceği için yasaklanmıştı. Facebook akıllı telefon kullanmayanlara erişebilmek için de Snaptu’yu satın almıştı. Şirket 2013 yılında yaptığı açıklama ile bu sayede 100 milyon yeni kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. Şimdilik Skype Lite sadece Hindistan için indirilebilir durumda. Uygulamanın başka hangi ülkelere geleceği ve bu ülkelerin arasında Türkiye olup olmadığı da bilinmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir