Home Genel Yeni reCAPTCHA Ziyaretçilerin Bot mu İnsan mı Olduğunu Anlayacak
Yeni reCAPTCHA Ziyaretçilerin Bot mu İnsan mı Olduğunu Anlayacak

Yeni reCAPTCHA Ziyaretçilerin Bot mu İnsan mı Olduğunu Anlayacak

0
0

İnternet sitelerine gelen ziyaretçilerin bot mu yoksa gerçek insan mı olduğunu ayırt etmek için Google’ın reCAPTCHA servisi yıllardır kullanılıyor.

reCAPTCHA servisinde yer alan görsellerde yer alan kelimeler ve sayılar metin kutusuna giriliyor ve böylelikle ziyaretçinin insan olduğu anlaşılıyor. Botlar böyle bir şey yapamadığı için siteye devam edemiyor. Son bir kaç yıldır ise bu kodlar ortadan kalktı ve sadece küçük bir kutuya dönüştü. Bu kutuya tıklandığından pencere yükleniyor ve yeşil bir tik çıkıyor. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart olarak anılan CAPTCHA, Türkçe’de Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için kullanılan Tamamen Otomatik Açık Turing testi olarak anılıyor. Google artık bu testi kullanıcıların karşısına çıkarmayacak. Ama kullanımdan da kaldırmayacak. Siteler ziyaretçilerin robot mu yoksa insan mı olduğunu bu testi yapmadan anlayabilecek.

Sayfanın Arka Planında Çalışacak

Google’ın duyurduğu yeni reCPATCHA artık tamamen sitenin arkaplanında çalışacak ve kullanıcılara herhangi bir istek göndermeden site ziyaretçisini tanıyacak. Google bunun için yapay zeka ile yüksek risk analizi yapabilen bir makine öğrenimi sistemi kullanıcak. Bunu aşmak için bot üreticilerinin kodu kırması gerekiyor ancak bu hiç de kolay değil. Eskiden çıkan kodları girdiğimizde sadece isteye insan olduğumuzu kanıtlamıyorduk aynı zamanda Google için çalışıyorduk. Bu kodlarda yer alan görüntülerde yer alan kelimeler Google’ın milyonlarca kitapı dijital hale getirmesine yarıyordu. Bilgisayarların tarayamadığı bir kelime reCAPTCHA’da bir görsel olarak çıkıyor ve kullanıcılar bu kelimeyi yazdığında bilgisayar taramış oluyordu. Bu sayede yapay zeka tarafından anlaşılamayan kelime insanlar tarafından yazılmış oluyordu.

Giderek Gelişiyor

 Kelimelerden sonra CAPTCHA testlerinde sokak tabelaları yer almaya başladı. Bu sokak tabelaları da Google’ın Haritalar servisi için gezen arabaların çektiği fotoğraflarda yer alıyor. Tıpkı kitap kelimelerinde olduğu gibi sokak tabelalarında da yapay zekanın anlayamadığı sokak isimlerini insanlar giriyordu. Sitelerde gördüğümüz bu kodlar daha sonra nadiren çıkmaya başladı. Çünkü siteye ziyaretçinin kim olduğunu anlayamadığında bu testi göstermeye başladı. Ancak artık buna da gerek kalmadı. Bu testler sadece CAPTCHA ile sınırlı değil. Ancak Google sayesinde en çok kullanınlanı CAPTCHA günümüzde yapay zekanın ve makine öğreniminin son derece gelişmiş olması ile beraber kullanıcılar kendilerini tanıtmak için böyle bir kod girmeyecek ve internet siteleri ziyaretçileri kendileri tanıyacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir